KALO CZANGALO - symbol wolności i wędrówek

Adam Bartosz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie podczas Festiwalu Filmów Romskich w Spiskiej Nowej Wsi na Słowacji odebrał prestiżową nagrodę Kalo Czangalo – Czarnego Bociana, symbolizującego wolność i wędrówkę – cechy Romów. Adam Bartosz jest pierwszym Polakiem i trzecią osobą, którą uhonorowano tą nagrodą.

Podczas Festiwalu Filmów Romskich w Spiskiej Nowej Wsi na Słowacji Adam Bartosz, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie odebrał prestiżową nagrodę przyznawaną na Słowacji od 2007 roku. Nagrodą jest statuetka Czarnego Bociana, po romsku Kalo Czangalo, symbolizującego wolność i wędrówkę – cechy Romów.

Festiwal filmowy nosi imię Martina Slivki, znakomitego dokumentalisty filmowego, etnografa, autora m.in. jednego z najbardziej znanych na świecie filmów dokumentalnych o Romach „Dzieci wiatru”, składającego się z 11 części.
Zmarły przed kilku laty Martin Slivka stał się patronem festiwalu odbywanego w mieście, w którym chodził do szkoły, gdzie znajduje się filia Uniwersytetu Konstantina Filozofa w Nitrze z Instytutem Dokumentacji Kultury Romów. Kieruje nim Pavol Sika, inicjator festiwalu i nagrody Kalo Czangalo.

W uroczystości wręczenia nagrody udział wzięli przedstawiciele rządu słowackiego wraz z przedstawicielami kilku krajów europejskich, którzy w tym czasie obradowali w Spiskiej Nowej Wsi w ramach Europejskiej Dekady Romów.
Adam Bartosz jest trzecim laureatem nagrody Czarnego Bociana – pierwszą otrzymała żona Martina Slivki – Olga, drugą wybitna znawczyni kultury i historii Romów z Czech – Eva Davidowa.
29.09.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |