Determinacja samorządu

 Samorząd Województwa Małopolskiego jest zdeterminowany i będzie podejmował konkretne działania, aby jak najszybciej wybudowana została droga łącząca węzeł autostradowy w Wierzchosławicach z Mościcami i dalej ze Strefą Aktywności Gospodarczej w Tarnowie. Taka jest główna konkluzja ze spotkania, które odbyło się w Starostwie Powiatowym w Tarnowie.

 

W spotkaniu, które odbyło się w Starostwie Powiatowym w Tarnowie, uczestniczyli Witold Kozłowski, Marszałek Małopolski, wicemarszałek Łukasz Smółka oraz członkowie Zarządu Województwa: Anna Pieczarka i Marta Malec-Lech.

Obecni byli samorządowcy z miast i gmin zainteresowanych inwestycją – starosta Roman Łucarz, prezydent Roman Ciepiela, Andrzej Mróz, wójt Wierzchosławic, Wiesław Armatys, zastępca burmistrza Radłowa, parlamentarzyści z Ziemi Tarnowskiej – senator Kazimierz Wiatr, posłowie: Anna Czech, Włodzimierz Bernacki i Wiesław Krajewski, a Grupę Azoty reprezentował Artur Kopeć, członek Zarządu.

Przygotowania do budowy nowej drogi wojewódzkiej z Mościc, przez Kępę Bogumiłowicką i Ostrów do ronda w Wierzchosławicach trwają od kilku lat. W ubiegłym roku ogłoszony został przetarg na wykonanie tej inwestycji na zasadzie „zaprojektuj i wybuduj”. Wpłynęło sześć ofert. Najtańsza opiewała na kwotę 206 mln złotych, najdroższa na 254 mln złotych.

Tak dużych pieniędzy nie było zabezpieczonych na to zadanie w budżecie województwa. Poprzedni Zarząd Województwa Małopolskiego przyjął informację o wysokości złożonych ofert, ale nie podjął żadnej decyzji. Nowy zarząd podjął działania, aby ta inwestycja powstała. - Nie ma sensu się przekonywać, że ten łącznik jest potrzebny dla regionu tarnowskiego. Trzeba działać w tym kierunku, aby zapewnione były środki  finansowe i możliwe było  zrealizowanie tej inwestycji – mówił Wicemarszałek Łukasz Smółka. – Nasza determinacja już duża. Proponujemy konkretne rozwiązania. Łącznik z mostem nad Dunajcem na pewno powstanie jeszcze w obecnej perspektywie unijnej.

Marta Maj, Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie poinformowała, że po wprowadzeniu zmian co do sposobu realizacji inwestycji, ponowny przetarg ogłoszony zostanie najwcześniej jak będzie można, a budowa potrwa do drugiej połowy 2023 roku.

Wicemarszałek Łukasz Smółka zaproponował włączenie się w ten temat innych samorządów zainteresowanych szybkim powstaniem łącznika i stworzenie tzw. konsorcjum samorządowego. Samorządowcy mają czas na określenie, w czym konkretnie mogliby pomóc, do 22 lutego. Wówczas do Tarnowa ponownie przyjadą przedstawiciele Zarządu Województwa Małopolskiego.

08.02.2019
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |