Nowy łącznik za cztery lata

 W Starostwie Powiatowym w Tarnowie odbyło się kolejne spotkanie w sprawie budowy nowego łącznika autostradowego. Podczas spotkania zdecydowano, że w marcu zostanie podpisane porozumienie między czterema samorządami oraz Grupą Azoty, a zainteresowane samorządy już złożyły konkretne deklaracje finansowe. Budowa nowej drogi i mostu nad Dunajcem zaczyna nabierać realnych kształtów.

 

Będzie zawarte nowe porozumienie pomiędzy samorządami Województwa Małopolskiego, powiatu tarnowskiego, miasta Tarnowa i gminy Wierzchosławice oraz Grupy Azoty w celu realizacji budowy nowej drogi i mostu, łączącego wierzchosławicki węzeł autostradowy z Mościcami i dalej ze Strefą Aktywności Gospodarczej w Tarnowie.

Takie ustalenia zapadły na kolejnym spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Tarnowie w sprawie doprowadzenia do wykonania tej niezwykle ważnej inwestycji dla regionu tarnowskiego. W spotkaniu ze strony samorządu województwa małopolskiego uczestniczyli wicemarszałek Łukasz Smółka, członek Zarządu Anna Pieczarka i dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie Marta Maj. Samorząd powiatu tarnowskiego reprezentowali starosta Roman Łucarz, wicestarosta Jacek Hudyma i etatowy członek Zarządu Tomasz Stelmach, Miasto Tarnów prezydent Roman Ciepiela, gminę Wierzchosławice wójt Andrzej Mróz, a Grupę Azoty wiceprezes Witold Szczypiński.

Podtrzymano wolę doprowadzenia do jak najszybszego powstania łącznika z węzłem autostradowym w Wierzchosławicach. Już wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej. Zadanie podzielone zostanie na trzy etapy – budowę drogi z Tarnowa do Kępy Bogumiłowickiej, przez teren gminy Wierzchosławice i przeprawy mostowej nad Dunajcem.

Prace wykonywane będą jednocześnie, ale dla każdego z trzech odcinków poszukiwane będą różne źródła finansowania. Samorząd wojewódzki liczy zwłaszcza na pozyskanie dotacji do budowy mostu z rządowego programu „Mosty dla Regionów”.

Zdecydowano, że w marcu zostanie podpisane porozumienie między czterema samorządami oraz Grupą Azoty, która zapewni wsparcie analityczne odnośnie realizacji inwestycji. Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela zadeklarował, że samorząd miejski już teraz w planach finansowych ma zapisane 6 milionów złotych na wsparcie przedsięwzięcia, a kwota ta może jeszcze zostać zwiększona jeśli okaże się, że prace na terenie Tarnowa będą więcej kosztowały, niż obecnie jest to przewidywane.

Powiat tarnowski jest gotów dołożyć 1 milion złotych, a gmina Wierzchosławice 100 tysięcy złotych. Województwo Małopolskie ma na ten cel 130 milionów złotych.

Budowa łącznika potrwa trzy lata. Zakończenie wszystkich prac planowane jest w 2023 roku.

22.02.2019
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |