Filmowa lekcja historii

 Prawie 900 uczniów  szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Tarnowskiego wzięło udział dział w pokazach filmu „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego. Pokazy, które odbyły się w W Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie oraz w Kinie „Promień” w Tuchowie, zorganizował Zarząd Powiatu Tarnowskiego.


W Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie oraz w Kinie „Promień” w Tuchowie zorganizowane zostały pokazy filmu „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego z 2017 roku. Akcję zorganizował Zarząd Powiatu Tarnowskiego, a film obejrzało prawie 900 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu. - W ten sposób pragniemy, aby nasza młodzież miała okazję uczestnictwa w ważnej lekcji historii Polski, związanej w obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - mówi Tomasz Stelmach, Członek Zarządu Powiatu. - Jako samorządowcy Powiatu Tarnowskiego przykładamy dużą wagę do edukacji historycznej, stąd też idea seansu, który zorganizowaliśmy dla uczniów naszych szkół. Historia Żołnierzy Niezłomnych wciąż jest mało znaną kartą dziejów Polski, zwłaszcza dla młodych ludzi. Chcemy wypełnić tą lukę. Mając już możliwość korzystania z propozycji ciekawych filmów historycznych, jakie wyprodukowała kinematografia polska w ostatnich latach, korzystamy z tej możliwości, aby w ciekawy i przystępny, a jednocześnie bardzo sugestywny i emocjonalny sposób, przybliżyć naszej młodzieży losy Żołnierzy Wyklętych. Akcja filmu „Wyklęty” toczy się w Polsce w drugiej połowie lat czterdziestych. Bohaterami są członkowie zbrojnego podziemia niepodległościowego, walczący z władzą ludową o powojenny kształt Polski. Historia głównego bohatera filmu oparta jest na kanwie losów ostatniego z Żołnierzy Wyklętych, Józefa Franczaka ps. „Lalek”, zagranego przez Wojciecha Niemczyka. W filmie wystąpił także Marcin Kwaśny, który wcielił się w dowódcę oddziału o pseudonimie „Wiktor”.

12.03.2019
Komentarze:
999: 12.03.2019
Lekcje historii powinny być prowadzone w oparciu o opracowania naukowe oparte na dokumentach archiwalnych. Zarząd powiatu przekazał środki publiczne na lansowanie jedynej PiS-owskiej \"prawdy historycznej\" sławiącej \"męstwo\" zwyczajnych opryszków. Ciekawe, czy organy państwa powołane do kontroli wydatkowania pieniędzy publicznych niezgodnie z prawem zajmą się dotowaniem propagandy partyjnej pieniędzmi podatników.
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |