Posmogowy sprawdzian płuc

 Ruszyła ogólnopolska akcja badań spirometrycznych „Weź głęboki oddech”.
Na trasie spirobusa znajduje się również Tarnów, gdzie 20 marca będzie można wykonać bezpłatne badanie układu oddechowego, czyli spirometrię. Badania pokazują, że zanieczyszczone powietrze jest bardziej zabójcze niż papierosy, alkohol czy narkotyki.

 

Jedną z obserwowanych konsekwencji pogarszającej się kondycji układu oddechowego jest występowanie POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że do 2030 roku stanie się ona trzecią przyczyną zgonów na świecie. Rocznie z tego powodu umiera 20 000 osób, a prawie połowa, u których nastąpiło rozpoznanie, umiera w ciągu kolejnych 10 lat.

- Badania naukowe wskazują, że palenie tytoniu, nie jest jedyną przyczyna powstawania POCHP. U podstawy rozwoju przewlekłego stanu zapalnego w płucach  stoją także czynniki środowiskowe, czyli najprościej mówiąc fatalna jakość powietrza. Duże stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu powoduje rozwój stanu zapalnego w płucach i powstanie takich objawów jak kaszel, świsty podczas oddychania  lub duszności - mówi dr med. Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego, przewodniczący Polskiej Federacji stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergię i OCHP. Ostatni raport NIK z 2018 roku O ochronie powietrza przed zanieczyszczeniami wskazał, że Polska wciąż jest jednym z krajów Unii Europejskiej z najgorszą jakością powietrza. Spirometria pozwala ocenić sprawność układu oddechowego, czyli szybkość wydechu, pojemność oddechową płuc czy zawartość CO2 oraz innych gazów. Na jego podstawie można wykryć między innymi obturacyjną chorobę płuc – jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych.

20 marca, z inicjatywy Fundacji NEUCA, organizatora ogólnopolskiej akcji badań spirometrycznych „Weź głęboki oddech”, również w Tarnowie zagości spirobus. W godzinach między 10.00 a 16.00 będzie czekał na mieszkańców przy ulicy Urszulańskiej 7.  Aby wziąć udział w badaniu, należy zapisać się nieco wcześniej i chwileczkę poczekać.

 

19.03.2019
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |