Oswajanie miastenii

 „ Z uśmiechem Mona Lisy -  opowiastka sceniczna o miastenii” to tytuł książki, która powstała  na bazie notatek i zapisków z okresu choroby Marleny Pasternak. Na spotkanie z autorką zaprasza 21 marca Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie.

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie zaprasza 21 marca o godzinie 17.00 na spotkanie z Marleną Pasternak, autorką książki„ Z uśmiechem Mona Lisy -  opowiastka sceniczna o miastenii”. Książka to niezwykła, osobista, trzymająca w napięciu powieść, chociaż autorką jest osobą nie mająca wcześniejszych doświadczeń w pisaniu. Marlena Pasternak napisała ją na bazie notatek i zapisków, jakie  prowadziła przez okres towarzyszącej jej od ponad trzydziestu lat choroby. Miastenia to choroba okrutna i podstępna, należąca do chorób autoimmunologicznych, atakująca mięśnie i sprawiająca, ze organizm szybko się męczy, a chory ma kłopoty z mówieniem, przełykaniem i oddychaniem. Lata zmagań z własną ograniczonością, błędnych diagnoz, brak empatii i zwykłego ludzkiego zrozumienia, przewijają się jak refren na poszczególnych kartach książki, dostarczając czytelnikowi potężnej dawki emocji. Sama autorka zachowuje spokój
i równowagę, rzeczowo i fachowo opisuje poszczególne etapy choroby (a żaden objaw choroby nie został jej oszczędzony) i długą drogę, jaką przeszła, by odnaleźć swoje miejsce w życiu. Dodatkowym walorem książki, będącej swoistą autoterapią jest to, że ma charakter przewodnika dla osób cierpiących na miastenię i ich bliskich, objaśnia istotę choroby i daje nadzieję, że można ją w jakimś stopniu kontrolować.

Spotkanie odbędzie się w Czytelni Czasopism Bieżących przy ulicy Krakowska 4. Wstęp wolny

 

 

 

21.03.2019
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |