Galeria Jednego Obiektu

 Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza na pierwsze w tym roku spotkanie w ramach cyklu Galeria Jednego Obiektu. Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 14 kwietnia, w Muzeum Etnograficznym, a jego bohaterką będzie pisanka.

 

O regionie wschodniej Małopolski mówi się, że jest „zagłębiem” ludowej plastyki obrzędowej, a samo zjawisko przeżywa obecnie prawdziwy renesans. W okresie wielkanocnym wielu mieszkańców regionu przygotowuje różnymi technikami wielkanocne palmy oraz pisanki, które następnie biorą udział w różnego rodzaju konkursach. Najsłynniejsze z nich to „Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego” w Lipnicy Murowanej, czy „Regionalny Konkurs na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związaną z okresem Wielkanocy” organizowany przez MCK Sokół Nowy Sącz we współpracy z Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Twórcami pisanek są ludzie średniego i starszego pokolenia, a także młodzież, dzieci i rodzinne klany. Uzupełnieniem tegorocznej, 30. edycji „Konkursu na Pisankę Ludową i Plastykę Obrzędową związaną z okresem Wielkanocy” będzie pierwsze w tym roku spotkanie w ramach cyklu Galeria Jednego Obiektu. Bohaterką spotkania, które odbędzie się w niedzielę, 14 kwietnia o godzinie 13.00 w tarnowskim Muzeum Etnograficznym, będzie pisanka. Wstęp wolny.

Podczas spotkania pisanka z regionu tarnowskiego reprezentowana będzie przez kilkanaście jej przykładów wykonanych różnymi technikami przez wiodących twórców ludowych. Wydarzeniu towarzyszyć będzie prezentacja multimedialna zawierająca bogatą dokumentację fotograficzną. Spotkanie poprowadzi Urszula Gieroń kustosz Muzeum Etnograficznego w Tarnowie,.

 

13.04.2019
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |