W Marzeniu o Zanussim

 W sobotę, 27 kwietnia, w kawiarni kina Marzenie odbędzie się wykład dr Sebastiana Jagielskiego poświęcony twórczości Krzysztofa Zanussiego. Uzupełnieniem wykładu będzie  Prolog 33.TNF, w którym zaprezentowanych zostanie  sześć wybranych filmów, omawianych na spotkaniu.

 

Na zakończenie spotkań poświęconych polskiej kinematografii i przeznaczonych dla kandydatów do Jury Młodzieżowego Tarnowskiej Nagrody Filmowej, 27 kwietnia o godzinie 17.00 w kawiarni kina Marzenie odbędzie się się otwarty dla wszystkich wykład „W poszukiwaniu tożsamości. Kino Krzysztofa Zanussiego”. Wykład wygłosi dr Sebastian Jagielski, adiunkt w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, który specjalizuje się w historii kina polskiego. Spotkanie w całości poświęcone będzie Krzysztofowi Zanussiemu, który podczas 33. Tarnowskiej Nagrody Filmowej odbierać będzie Nagrodę za całokształt twórczości i wkład w rozwój polskiej kinematografii.
Krzysztof Zanussi swe najwybitniejsze filmy zrealizował w okresie PRL-u, a zwłaszcza w latach 70. Utwory pełniły wtedy funkcję demaskatorską, bo za maską opisu stanu etycznego społeczeństwa ,przemycały krytyczne wobec komunistycznych władz przesłanie. Dzisiaj jednak zapraszają do innej interpretacji - takiej, która kładzie nacisk z jednej strony na to, co prywatne, codzienne i cielesne, z drugiej zaś na nowatorski styl. Dr Jagielski opowie o twórczości Zanussiego, o tym, że Maja Komorowska okazała się zbyt utalentowana, żeby zagrać rolę żony w "Strukturze kryształu", o improwizacji na planie "Za ścianą" i o tym, co ukrywają bohaterowie "Barw ochronnych". 
Uzupełnieniem wykładu od 27 maja będzie  Prolog 33.TNF, w którym zaprezentowanych zostanie sześć  wybranych filmów laureata, omawianych na spotkaniu.

26.04.2019
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |