W Zakliczynie pod opieką stomatologa

 Siłami finansowymi Ministerstwa Zdrowia i gminy Zakliczyn, w Szkole Podstawowej im. Lanckorońskich w Zakliczynie otwarty został gabinet stomatologiczny. To dobra wiadomość dla rodziców, mniej entuzjastycznie przyjęta przez dzieci.

W Szkole Podstawowej im. Lanckorońskich w Zakliczynie 29 kwietnia uroczyście otwarty został gabinet stomatologiczny. Gabinet powstał w ramach programu Ministerstwa Zdrowia „Poprawa dostępności do świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży w 2018 roku”, którego celem jest zwiększenie dostępności dzieci i młodzieży do świadczeń stomatologicznych oraz objęcie jak najliczniejszej grupy dzieci i młodzieży  efektywną opieką stomatologiczną oraz działaniami edukacyjnymi w zakresie zdrowia jamy ustnej. Zakliczyn jest jednym z czterech samorządów w województwie małopolskim, które skorzystały z programu i jednym z pięćdziesięciu w całej Polsce.. Uroczyste otwarcie gabinetu odbyło się w obecności m.in. minister  Józefy Szczurek-Żelazko, posła Michała Wojtkiewicza oraz Członka Zarządu Starostwa Powiatowego w Tarnowie Tomasza Stelmacha. – Bardzo zależało nam na tym, aby nasze dzieci mogły bez problemu korzystać z opieki stomatologa Udało się zrealizować program i tu dziękuję pani minister za przychylność w jego realizacji. Dziękuje również panu posłowi Michałowi Wojtkiewiczowi, który jest dobrym duchem wielu przedsięwzięć w naszej gminie, jak również wszystkim parlamentarzystom Prawa i Sprawiedliwości. Nie boję się tego powiedzieć, bo oni  faktycznie zabiegają o zrównoważony rozwój powiatu tarnowskiego – mówił podczas otwarcia gabinetu Dawid Chrobak, burmistrz Zakliczyna. Burmistrz podziękował także swojej radzie miejskiej, która mocno wspierała inicjatywę. – Zadanie zostało zrealizowane za kwotę blisko 90 tysięcy złotych, z czego prawie 50 tysięcy to wsparcie ministerstwa zdrowia, natomiast około 40 tysięcy wydaliśmy my na dostosowanie pomieszczeń na potrzeby gabinetu stomatologicznego. Obiekt został dostosowany pod względem zarówno sanitarnym jak i technicznym - dodał burmistrz.

Sam gabinet to niewielkie, estetycznie urządzone pomieszczenie, w którym dwa razy w tygodniu, przez cztery godziny dyżurować będzie lekarz stomatolog. Oprócz zabiegów, w planach jest także prowadzenie wśród dzieci i rodziców szeroko rozumianej edukacji w zakresie higieny jamy ustnej. Minister Szczurek-Żelazko zaznaczyła, że zbyt mało samorządów tworzy tego typu gabinety, mimo oferowanego przez rząd wsparcia finansowego. Sam program może być realizowany w oparciu o jeden z trzech filarów – tworzenie w większych szkołach gabinetów, podpisanie umowy z gabinetem już funkcjonującym w pobliżu szkoły, albo też skorzystanie z oferty „dentobusu”, czyli mobilnego gabinetu stomatologicznego, którego wizytę można umawiać przez kontakt z odpowiednim oddziałem NFZ.29.04.2019
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |