Rowerem po malowniczych terenach doliny Dunajca

 W Zakliczynie, na wałach przeciwpowodziowych Dunajca odbył się briefing prasowy związany z rozpoczęciem budowy kolejnego odcinka trasy rowerowej EuroVelo. Nowy fragment prowadzić będzie od zapory w Czchowie do Lusławic. Budowa ścieżki rowerowej po obwałowaniach w gminie Zakliczyn właśnie się rozpoczyna.

 

Z okazji rozpoczęcia budowy odcinka trasy rowerowej EuroVelo 11, na wałach przeciwpowodziowych Dunajca w gminie Zakliczyn odbył się briefing prasowy z udziałem m.in. Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Łukasza Smółki oraz Anny Pieczarki z Zarządu Województwa. Nowy fragment małopolskiej części, określanej mianem VeloNatura, umożliwi wkrótce podróżowanie rowerem po kolejnych najpiękniejszych terenach doliny Dunajca. Planowany odcinek to część liczącej prawie 6 tys. km europejskiej trasy EuroVelo 11. Prowadzić będzie od zapory w Czchowie do Lusławic, a jego długość wynosi 16,8 kilometrów. Koszt budowy to prawie 9 milionów złotych.

Między Czchowem a Filipowicami ścieżka zostanie poprowadzona po istniejących drogach. Pozostała część odcinka przez gminę Zakliczyn aż do Lusławic czyli ponad 11,5 kilometra,  przebiegać będzie po wałach przeciwpowodziowych Dunajca. Budowa ścieżki rowerowej po obwałowaniach w gminie Zakliczyn właśnie się rozpoczyna. - Cieszę się, że uprawiający turystykę rowerową zyskają kolejną atrakcyjną i bezpieczną trasę, prowadzącą przez malownicze tereny z pięknymi widokami. Jako zarząd województwa będziemy zlecać projekty odcinków następnych ścieżek rowerowych, będziemy otwarci na wszelkie inicjatywy w tym zakresie – zapewnił wicemarszałek Łukasz Smółka.

W ramach zakliczyńskiej części inwestycji, na wałach przeciwpowodziowych Dunajca powstaną m.in. dwie kładki nad potokami Rudzanka i Paleśnianka.

Marszałek Anna Pieczarka zwróciła uwagę na ciekawe rozwiązanie, które zastosowane zostanie w okolicach mostu w Zakliczynie, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 975. Ścieżka poprowadzona zostanie pod przeprawą mostową przez Dunajec, dzięki czemu rowerzyści omijać będą mogli bezkolizyjnie ruchliwą jezdnię. Wszystko budowane będzie w najwyższym standardzie. - Będzie to trasa łatwa, przyjazna dla rowerzystów. Stwarzamy warunki do rekreacji, do wypoczynku na świeżym powietrzu, ale także do przyjemnego spędzania czasu na wydarzeniach kulturalnych. Z przyjemnością pragnę poinformować, że tegoroczne dożynki województwa małopolskiego odbędą się 1 września tutaj, w Zakliczynie, na obiekcie sportowo-rekreacyjnym „Kamieniec” – stwierdziła Anna Pieczarka.

Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak zaznaczył, że inwestycja ta znacznie podniesie atrakcyjność turystyczną ziemi zakliczyńskiej. Tym bardziej, że skomunikowane z trasą EuroVelo 11 zostaną już istniejące ścieżki rowerowe. Jeszcze w tym roku powstanie ciąg pieszo-rowerowy przy odcinku drogi wojewódzkiej od ronda w Roztoce do mostu nad Dunajcem. Koszt to 746 tysięcy złotycyh, a przedsięwzięcie finansowane jest po połowie przez samorząd Małopolski i gminę Zakliczyn. - Jako samorząd gminny wytyczyliśmy już ścieżki do atrakcyjnych przyrodniczo i turystycznie miejsc, oczywiście połączonych z trasą VeloNatura, m.in. w kierunku Jamnej, Lusławic i Melsztyna – mówił burmistrz W spotkaniu, symbolicznie inaugurującym budowę trasy rowerowej po obwałowaniach Dunajca, uczestniczyli również Poseł na Sejm RP Michał Wojtkiewicz, Radny Województwa Małopolskiego Wojciech Skruch, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Tarnowskiego Irena Kusion oraz miejscowi samorządowcy.

07.05.2019
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |