Patriotyczna sztafeta pokoleń w Zakliczynie

 Zakliczyn także świętował 30.rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku. W uroczystościach uczestniczyła młodzież szkolna, pedagodzy, samorządowcy, parlamentarzyści oraz świadkowie historii - posłowie Sejmu X kadencji tzw. kontraktowego i dawni działacze solidarnościowej opozycji.

 

W Sali im. Spytka Jordana w Ratuszu w Zakliczynie odbyła się gala z okazji 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku, pierwszych po latach komunizmu częściowo wolnych wyborach do parlamentu. Uczestniczyła w niej młodzież szkolna, pedagodzy, samorządowcy, obecni parlamentarzyści oraz świadkowie historii - posłowie Sejmu X kadencji tzw. kontraktowego i dawni działacze solidarnościowej opozycji. Otwierający galę burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak podzielił się swoimi osobistymi wspomnieniami sprzed trzydziestu lat, gdyż wówczas jego ojciec – ś.p. Stanisław Chrobak startował w wyborach jako reprezentant opozycji solidarnościowej i został wybrany senatorem z najlepszym wynikiem w okręgu tarnowskim. - Wybory 4 czerwca różnie oceniają historycy, dziennikarze i publicyści, ale niewątpliwie był to moment przełomowy. Wtedy rozpoczęła się polska droga do wolności, wówczas rozpoczął się demontaż komunizmu w całej Europie Wschodniej. Wspominamy tę historyczną chwilę także po to, aby udowodnić, że pamiętamy w naszej gminie o ideach Solidarności, które wciąż są dla nas bardzo ważne – powiedział burmistrz.

Po obejrzeniu prezentacji „Droga Polaków do wolności”, przygotowanej przez uczniów Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Filipowicach, laureatom szkolnych konkursów – plastycznego „30 lat samorządności” oraz wiedzy o przemianach demokratycznych w naszym kraju wręczone zostały nagrody, dyplomy i wyróżnienia.  - Kolejna patriotyczna sztafeta pokoleń Polaków spotyka się dziś w Zakliczynie, by podziękować pokoleniu Solidarności – mówił etatowy członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego Tomasz Stelmach, który w Zakliczynie reprezentował Starostę Tarnowskiego Romana Łucarza, patrona imprezy. Głos zabrali także parlamentarzyści – Poseł na Sejm RP Michał Wojtkiewicz oraz Senator RP Kazimierz Wiatr. Legendarny działacz tarnowskiej „S” Karol Krasnodębski, wybrany 4 czerwca 1989 roku posłem z listy Komitetu Obywatelskiego, ojcem wolności określił świętego Jana Pawła II, patrona Zakliczyna. - Dzięki Janowi Pawłowi II policzyliśmy się i podjęli walkę z komunizmem. A był on złem, wielkim złem. Strzelano do robotników. Było dużo ofiar, wielu księży poległo. Ginęli nawet jeszcze po Okrągłym Stole. Karol Krasnodębski przekonywał też, że polityka to nie jest coś złego, to najwyższy wymiar miłości Ojczyzny. – Mamy wielkie szczęście, że żyjemy w takich czasach, że mamy taki rząd. Żaden dotychczasowy tak nie dbał o ludzi. Jaka wielka radość spotkała emerytów, którzy dostali „trzynastki”. I nie chodzi tylko o te pieniądze, ale o to, że ktoś wreszcie o nich pomyślał, docenił ich. Swoje pamiątki z dawnych lat pokazał Władysław Żabiński, internowany w stanie wojennym, również poseł pierwszego częściowo demokratycznego Sejmu po II wojnie światowej. Koncert, w którym m.in. wybrzmiały utwory bardów solidarnościowych, zaprezentował Cantando Canzoni z Zakliczyna. Koncert okraszony był poezją i cytatami z wystąpień Jana Pawła II, odtwarzanymi przez dzieci z Niepublicznej Szkoły Podstawowej we Wróblowicach, przygotowane przez A.Łazarek. Przy realizacji projektu związanego z rocznicą zaangażowani byli nauczyciele i uczniowie z całej gminy Zakliczyn. Nadzór nad jego

03.06.2019
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |