Rowerem, skuterem, na hulajnodze

 Najprawdopodobniej już od 15 sierpnia w Tarnowie będzie można korzystać z publicznie dostępnych elektrycznych skuterów i hulajnóg. To kolejna, po rowerze miejskim, inicjatywa samorządu zmierzająca do zmniejszenia ruchu samochodowego.

 

Elektryczne skutery i hulajnogi wypożyczane na minuty cieszą się olbrzymią popularnością w całej Europie i stanowią istotną alternatywę dla prywatnych samochodów, których poruszanie się, zwłaszcza w zabytkowych centrach, jest poważnie ograniczane. Oczywiście korzystają też z nich turyści. Takie możliwości otwierają się również w Tarnowie, bowiem na 15 sierpnia zapowiada swoje wejście do firma Blinkee.city, z której elektrycznych skuterów i hulajnóg korzystają już mieszkańcy 17 miast w Polsce i 7 w innych krajach europejskich. Na początek w mieście nad Białą pojawi się testowo 20 hulajnóg i tyleż samo skuterów. O ile tarnowianie będą zainteresowani takim środkiem transportu docelowo może być ich po 100 lub więcej. Firma, która wchodzi do Tarnowa jest już w trakcie wstępnych ustaleń z Zarządem Dróg i Komunikacji.

W Tarnowie za minutę jazdy elektryczną hulajnogą zapłacimy 39 groszy, ten sam czas korzystanie ze skutera kosztował będzie 69 groszy (dla studentów 59 groszy). W przypadku skutera po przekroczeniu kwoty 89 zł do północy nie będą naliczane opłaty za kolejne kilometry. Czyli, gdy wypożyczymy skuter minutę po północy, to korzystanie zeń przez całą dobę nie będzie droższe niż 89 zł, a może być nawet tańsze, bo gdy w trakcie jazdy chcemy zrobić sobie krótką przerwę, np. na szybkie zakupy, możemy skorzystać z przycisku „pauza” – wówczas naliczana jest tylko opłata w wysokości 10 groszy za minutę.

Aby skorzystać z hulajnogi lub skutera trzeba będzie pobrać na nasz smartfon dedykowaną aplikację, zainstalować, założyć konto i z nim „związać” kartę płatniczą, a należnościami za jazdę zostanie obciążone nasze konto bankowe. Przy instalacji aplikacji i zakładaniu konta trzeba będzie również załączyć zdjęcie dokumentu uprawniającego do jazdy. W ciągu 24 godzin nasze konto zostanie zweryfikowane i aktywowane.

Przy pomocy aplikacji zlokalizujemy pojazd znajdujący się najbliżej miejsca, w którym obecnie się znajdujemy i będziemy mogli go zarezerwować. Na dotarcie do skutera lub hulajnogi będziemy mieli kwadrans, następnie aplikacja pozwoli nam go odblokować. W przypadku skutera jest to przycisk w aplikacji, w przypadku hulajnogi konieczne będzie sfotografowanie umieszczonego na niej w widocznym miejscu kodu QR. Gdy korzystamy ze skutera pierwszą czynnością musi być otwarcie bagażnika przyciskiem na kierownicy i wyjęcie ochronnego kasku wraz z wkładką higieniczną. Wsiadamy i jedziemy. Gdy dotrzemy do celu, przy pomocy aplikacji na smartfonie informujemy o zakończeniu wypożyczenia, a pojazd jest zdalnie blokowany i czeka na kolejnego chętnego. Skuter lub hulajnogę możemy pozostawiać w dowolnym miejscu w wyznaczonej strefie, która zaznaczona jest na mapie w aplikacji.

We flocie firmy Blinkee.city znajdują się skutery o mocy 1,2 kW i 3,1 kW lecz oba jeżdżą z maksymalną prędkością 45 km/h, którą ogranicza ustawa. O stan i naładowanie akumulatorów dbał będzie działający przez całą dobę serwis techniczny.

25.06.2019
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |