OSP Zakliczyn najlepsza

Druhowie z Zakliczyna zostali Mistrzem Polski w Ogólnopolskich Mistrzostwach w Ratownictwie w Ramach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy w kategorii OSP. W ogólnej klasyfikacji zakliczyńscy ratownicy zdobyli 4 miejsce spośród 32 drużyn z całej Polski.

W dniach 21-23 czerwca druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie w wzięli udział w XIII Ogólnopolskich Mistrzostwach w Ratownictwie w Ramach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, które odbyły się w Barczewie w województwie  warmińsko-mazurskim. Podczas konkurencji nocnych oraz dziennych druhowie musieli zmierzyć się z 24 zadaniami, głównie medycznymi, ale także sprawnościowymi. Wypadek masowy, oparzenia, nagłe zatrzymanie krążenia, hipotermia, upadek z wysokości oraz wypadek arborysty na wysokości 4 metrów to tylko część zadań, z którymi musieli poradzić sobie zawodnicy. Była również przeprawa przez wodę, aby dostać się do samochodu, który wpadł do rzeki, ewakuacja poszkodowanego na desce za pomocą liny po 15-metrowej skarpie czy nawet pomoc osobie, która została przygnieciona przez ścianę po wybuchu – w pomieszczeniu panowało całkowite zapylenie . Zadania sprawnościowe obejmowały bieg z przeszkodami przez rowy wypełnione wodą, strzelanie z paintballa do celu, jak również ćwiczenia z elementami samoobrony, które można było wykorzystać podczas zadania w Zakładzie Karnym, gdzie więzień zaatakował jednego z ratowników. Druhowie z OSP Zakliczyn uzyskali największą ilość punktów w dwóch zadaniach - „Fosa” i „Asasyn” oraz zwyciężyli w nocnych konkurencjach. W kategorii Ochotniczych Straży Pożarnych jednostka OSP Zakliczyn zajęła I miejsce z przewagą 227 punktów. W ogólnej klasyfikacji zakliczyńscy ratownicy zdobyli 4 miejsce spośród 32 drużyn z całej Polski ze stratą zaledwie 23 punktów do podium, wyprzedzając drużyny m.in. z Państwowej Straży Pożarnej, Policji, PCK, Maltańskiej Służby Medycznej czy Akademii Ratownictwa .