W rocznicę Rzezi Wołyńskiej

 W czwartek, 11 lipca, w rocznicę Rzezi Wołyńskiej, na Cmentarzu Starym w Tarnowie odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Uroczystości poprzedzi msza święta odprawiona w kościele św. Maksymiliana Kolbego.

 

W czwartek, 11 lipca, w 76. rocznicę Rzezi Wołyńskiej, na Cmentarzu Starym w Tarnowie odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Święto, ustanowione na mocy uchwały Sejmu z 22 lipca 2016 roku, obchodzone jest 11 lipca, w dniu rocznicy tzw. „Krwawej niedzieli”, podczas której w 1943 roku na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach.

Uroczystości rozpoczną się mszą świętą w intencji ofiar ludobójstwa, która o godz. 17.00 odprawiona zostanie w kościele św. Maksymiliana Kolbego przy ulicy Urszulańskiej. Po mszy uczestnicy przejdą w marszu pamięci na Cmentarz Stary, gdzie przy Kurhanie Kresowym odbędzie się uroczystość z udziałem zaproszonych gości oraz mieszkańców Tarnowa i okolic. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze, przywołane zostaną także fakty i wspomnienia świadka ludobójstwa na Kresach Wschodnich.

Uroczystość, organizowaną przez tarnowski oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, zakończy wspólne odśpiewanie Roty.

 

09.07.2019
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |