Z wizytą u repatriantów

 Przedstawiciele Zarządu Powiatu Tarnowskiego wraz z burmistrzem Zakliczyna odwiedzili rodzinę z Kazachstanu, która niedawno przyjechała do Polski i zamieszkała w Charzewicach w gminie Zakliczyn. W trakcie spotkanie nie zabrakło rozmów o rodzinnych losach i dawnych przeżyciach, a także o planach na przyszłość.


Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tomasz Stelmach oraz Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak złożyli wizytę rodzinie repatriantów, państwu Buss, potomkom polskich zesłańców z Kazachstanu, którzy od kilku tygodni mieszkają w  Charzewicach w gminie Zakliczyn. Pani Nadieżda Buss przyjechała z Kazachstanu do zakliczyńskiej gminy wraz ze swoim synem Andrzejem i synową Kristiną. Wcześniej w Polsce - w Koszycach Małych w gminie Tarnów, zamieszkał z żoną i dziećmi drugi syn pani Nadieżdy - Siergiej. W Kazachstanie wciąż jest jeszcze jej córka i dwoje wnuków.  - W imieniu całej społeczności Powiatu Tarnowskiego, a także władz powiatowych, pragnę gorąco powitać Was na Ziemi Tarnowskiej. Cieszymy się z państwa obecności wśród nas, a także z tego, iż stajacie się naszymi sąsiadami - powitał Starosta Tarnowski rodzinę repatriantów. - Zapewniamy o naszej przyjaźni i życzliwości. Mamy nadzieję, iż będziecie traktowali to miejsce, jak Wasz prawdziwy dom. Ze swojej strony deklaruję, iż wspólnie z Burmistrzem Miasta i Gminy Zakliczyn, panem Dawidem Chrobakiem, uczynimy wszystko, aby tak właśnie było - podkreślił Roman Łucarz.

Odwiedzając nowych mieszkańców Charzewic, przedstawiciele Zarządu Powiatu przekazali im praktyczny upominek na potrzeby gospodarstwa domowego. - Państwo Buss mieszkają w dobrych warunkach, o co zadbał samorząd Zakliczyna - mówił wicestarosta Tomasz Stelmach. - Były budynek domu nauczyciela został dla nich wyremontowany i odpowiednio przygotowany - dodaje.

- Osobiście uważam, iż powinien być realizowany specjalny program powrotu Polaków z byłych krajów ZSRR do ojczyzny - tłumaczy Starosta Roman Łucarz. - Zachęcam pozostałych naszych samorządowców do podobnych inicjatyw, jaką zrealizowano w gminie Zakliczyn.

Podczas wizyty u repatriantów rozmawiano o rodzinnych losach i przeżyciach przodków pani Nadieżdy podczas wywózki na Wschód, a także o życiu w Kazachstanie, obecnej sytuacji w tym państwie oraz o planach państwa Buss na najbliższą przyszłość.

 

16.07.2019
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |