Nowoczesna mammografia w Szpitalu św. Łukasza

 Blisko dwa miliony złotych kosztowało utworzenie nowej Pracowni Mammograficznej w Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie. Zakup mammografu cyfrowego nowej generacji pozwoli na skuteczniejszą diagnostykę i wykrywanie choroby we wczesnym stadium. Zwiększa to szansę na pełne wyleczenie i pełną sprawność pacjentek.

Z roku na rok jakość badań mammograficznych w Polsce znacznie się polepsza. Najlepiej widać to w raportach ogólnopolskiego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Jeszcze rok temu co czwarty ośrodek realizujący badania przesiewowe uzyskał negatywną opinię o jakości i rzetelności opisów zdjęć rentgenowskich. W tym roku tylko 5 procent poradni nie przeszło testu.

- To ogromny postęp w jakości badań profilaktycznych, a więc i skuteczności wczesnego wykrywania zmian. Sama jestem przykładem, że wcześnie wykryta zmiana i podjęcie leczenia, daje szanse na kolejne, lata życia w zdrowiu. Dlatego podjęłam decyzję o zakupie nowoczesnego i bezpiecznego urządzenia, które będzie dostępne dla wszystkich pacjentek z Tarnowa i całego regionu – mówi Anna Czech, Dyrektor Szpitala

Dzięki montażowi środków inwestycje sfinansowano z Budżetu Państwa, środków UE i własnego budżetu – łącznie blisko dwa mln złotych.

W ramach inwestycji przebudowano również fragment pierwszego piętra budynku na potrzeby Pracowni. Remont pomieszczeń polegał na wykonaniu nowych posadzek, montażu kanałów kablowych, osłon radiologicznych, wykończeniu ścian i sufitów podwieszanych, montażu stolarki, wykładzin i nowych mebli z wyposażeniem. Pomieszczenia posiadają własną łazienkę oraz system klimatyzacji.

Mammografia w pełni cyfrowa jest metodą najnowszą i najbezpieczniejszą dla pacjentki. Bezpieczeństwo to wynika z niskiej dawki promieniowania jaka użyta jest do powstania zdjęcia, możliwości powiększania i zmiany kontrastu zdjęcia, a przede wszystkim z jakości tego obrazu. Wyniki mammografii cyfrowej są od razu wyświetlane na monitorze komputera i mogą być przetwarzane za pomocą specjalnego oprogramowania. Możliwa jest szczegółowa i precyzyjna analiza graficzna uzyskanych obrazów, co zwiększa szanse na dostrzeżenie nawet bardzo wczesnych zmian w tkance.

Badanie mammografem cyfrowym jest szybkie - podczas badania pacjent otrzymuje nawet 50% mniej promieniowania niż w przypadku standardowych technik mammografii. Rozwiązanie pozwala na dostosowanie optymalnej dawki promieniowania dla każdej ekspozycji piersi.

fot. M. Stanczyk

26.07.2019
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |