„Obywatel miłość” w Millennium Studio

 „Obywatel miłość” to nieznana historia Anny i Grzegorza Ciechowskich - film o pragnieniu i cenie szczęścia Grzegorza Ciechowskiego, legendarnego wybitnego artysty, autora tekstów, kompozytora, wokalisty zespołu Republika. Film zostanie zaprezentowany w cyklu Millenium Studio w w kinie Millenium w Tarnowie. Bilety kosztują 10 złotych.

 

Przepełniona emocjami, bardzo osobista historia rzucająca nowe światło na osobę Ciechowskiego, pozwalająca lepiej zrozumieć jego twórczość i życiowe wybory. Nigdy niepublikowane materiały archiwalne, które zostały wykorzystane w filmie, pokazują artystę w innym niż dotychczas znanym świetle. Widzimy Grzegorza Ciechowskiego jako głowę rodziny, ojca i męża. Film jest debiutem reżyserskim Wojciecha Skrobiszewskiego, obecnego męża Anny.

Filmowa opowieść zaczyna się od momentu, kiedy 19-letnia Anna poznała swojego idola. Po pewnym czasie, gdy na świat przyszła Weronika - córka aktorki Małgorzaty Potockiej i Grzegorza Ciechowskiego - Anna została jej opiekunką. Skrobiszewska opowiada o tamtym czasie. O ciągłej nieobecności Potockiej we własnym domu, o tym, jak razem z Grzegorzem stawali się sobie coraz bliżsi.

- Zaczęliśmy ze sobą sypiać. Małgorzata w domu bywała. Kiedy się pojawiała, wszyscy robiliśmy dobrą minę do złej gry. To trwało miesiącami, właściwie latami - słyszymy w filmie. Później Anna postanowiła wyjechać do Stanów Zjednoczonych, między innymi po to, żeby zapomnieć o wielkiej miłości. Po czterech miesiącach Ciechowski, który rozpoczynał trasę koncertową w USA, przyleciał do niej i się oświadczył. Wzięli symboliczny ślub w Nowym Jorku, a prawdziwy odbył się w 1994 roku w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Po śmierci męża Anna milczała - nie udzielała wywiadów, nie komentowała wypowiedzi ani członków zespołu Republiki, ani Małgorzaty Potockiej, dotyczących spuścizny Grzegorza i jego małżeństwa z Anną. W 2013 roku Potocka wydała książkę „Obywatel i Małgorzata", w której sugerowała między innymi, że Anna podsunęła mu testament do podpisania tuż przed operacją, której nie przeżył. Anna postanowiła odpowiedzieć na te oskarżenia. Udzieliła wywiadu. Jednak przez kolejne lata trzymała w sobie historię, którą w całości opowiedziała w „Obywatelu Miłość".

 

Obywatel miłość

biograficzny, muzyczny, Polska, 2018

Reżyseria: Wojciech Skrobiszewski

Zdjęcia: Wojciech Skrobiszewski, Paweł Drygalski

Muzyka: Radosław Gmurkowski

Obsada: Anna Skrobiszewska

Czas trwania: 70 min.

28.07.2019
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |