Powiatowe święto chleba

 24 i 25 sierpnia odbędą się XXI Dożynki Powiatu Tarnowskiego. Miejscem wydarzenia będzie Park Miejski w Wojniczu. Jak zapowiadają organizatorzy, idea tegorocznych dożynek łączy elementy obyczajowości ludowej z kulturą popularną, a tradycję z nowoczesną formułą imprez masowych. W drugim dniu imprezy gwiazdą wieczoru będzie Halina Mlynkova.

 

Gmina Wojnicz liczy blisko 13,5 tys. mieszkańców, a jej powierzchnia wynosi 78,55 tys. km2. Centrum gminy jest Wojnicz, którego tradycja miejska sięga XIII wieku. To jeden z najstarszych ośrodków miejskich w Małopolsce.

Burmistrz Wojnicza Tadeusz Bąk wyraża satysfakcję z faktu, iż gmina po raz kolejny jest gospodarzem wydarzenia o randze powiatowej – XXI Dożynek Powiatu Tarnowskiego. - Chcemy, by powiatowe święto chleba było nie tylko świętem rolników, ale całego powiatu, imprezą o charakterze integracyjnym – podkreśla burmistrz. - Będzie sporo stoisk gastronomicznych, będzie prezentacja dorobku rzemieślników, bogata oferta dla dzieci i młodzieży. Zależy nam zwłaszcza na dotarciu z przekazem do ludzi młodych, którzy nie doświadczyli w swoim życiu ciężkiej pracy na roli. W trakcie tego powiatowego i gminnego święta każdy będzie mógł odnaleźć coś dla siebie. Nie zapominamy jednak, że dożynki w swoim najgłębszym znaczeniu są podziękowaniem za dar chleba.

Impreza będzie dwudniowa. W sobotę, 24 sierpnia, czas wypełnią przede wszystkim warsztaty kulinarne oraz rękodzieła ludowego oraz występy formacji tanecznej Funky Dolls i zespołu Rompay. O godzinie 21.00 rozpocznie się koncert gwiazdy wieczoru - Lachersów, po którym zabawę taneczną poprowadzi grupa Swing.

Niedzielne świętowanie rozpocznie o godzinie 12.30 msza św. dożynkowa odprawiona w kościele parafialnym pw. św. Wawrzyńca w Wojniczu. Po mszy nastąpi przemarsz grup wieńcowych i zespołów artystycznych do  wojnickiego Parku Miejskiego, gdzie po obrzędzie dożynkowym przyjdzie czas na wysłuchanie oficjalnego powitania i wystąpień gości.

W godzinach od 15.00 do 17.00 zaprezentują się grupy wieńcowe w ramach XXI Powiatowego Przeglądu Wieńca Dożynkowego. Muzyczny przerywnik po prezentacjach zapewni zespół The Postman. W dalszej kolejności ogłoszone zostaną wyniki konkursu na „Najlepszego Sołtysa Powiatu Tarnowskiego” za rok 2018 oraz rywalizacji w XXI Powiatowym Przeglądzie Wieńca Dożynkowego. Dalej sceną zawładną już tylko muzycy. Od 19.30 grać będzie zespół Łobuzy, a na 20.30 zaplanowany został koncert gwiazdy wieczoru - Haliny Mlynkovej.

Wśród atrakcji towarzyszących imprezie znajdą się m.in. degustacje potraw, przygotowanych przez partnerów zagranicznych Powiatu Tarnowskiego, wesołe miasteczko dla dzieci, warsztaty kulinarne i rękodzieła ludowego, odbywające się w ramach projektu „Nasz Region, Nasza Tradycja - Nasze Dziedzictwo”, współfinansowanego ze środków Funduszy Europejskich w ramach RPO WM na lata 2014-2020. - Zapraszam na dwa dni do Wojnicza. Będą gwiazdy wieczoru, mnóstwo różnych atrakcji, będą obecni nasi partnerzy zagraniczni - mówi Starosta Tarnowski Roman Łucarz. - Dożynki to okazja, aby wyrazić wdzięczność wobec pracujących na roli, stąd chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim rolnikom w naszym powiecie. Dziękuję za ciężką i trudną pracę, ale także za pielęgnowanie i przechowywanie skarbu naszej wiary i miłości do ziemi ojczystej.

19.08.2019
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |