Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów

 W zmienionym terminie, bo pod koniec sierpnia obędzie się kolejna, dwudziesta już edycja Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów. Wydarzenie organizowane przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej przy współpracy z Centrum Kultury Romów w Tarnowie, potrwa trzy dni.

 

Tegoroczny Tabor zmienia swą tradycyjną formułę. Wydarzenie będzie połączone z organizowanym wspólnie z Tarnowskim Centrum Kultury projektem „Roma. Cygańskie lato”. Rozpocznie się w piątek, 23 sierpnia wyjazdem wozami spod Muzeum Etnograficznego do Stadniny Koni Klikowa. Uroczysty przejazd zakończy się ogniskiem cygańskim. Jednocześnie, o godzinie 19:00 w tarnowskim Amfiteatrze Letnim odbędzie się prezentacja filmu Emila Kusturicy „Biały kot, czarny kot”.

Kolejny dzień rozpocznie się konferencją w restauracji Stara Łaźnia pt. „Na bister – Sytuacja Romów w Europie”.

Jednocześnie w amfiteatrze o godzinie 11:00 i 14:00 prowadzone będą warsztaty dla dzieci, podczas których wspólnie będziemy tworzyć biżuterię cygańską. Zajęcia skierowane do dzieci od szóstego roku życia lub młodszych z pomocą rodziców. Dzień zakończą koncerty jazzu romskiego Hot Swing Band (Polska) i Siergiej Wowkotrub Quartet (Ukraina/Polska).

Niedziela będzie dniem wspomnień. O godzinie 10:00 uczestnicy przejadą Małopolskim Szlakiem Martyrologii Romów, którego trasa obejmie Tarnów, Żabno, Bielczę, Borzęcin Dolny i Szczurową. Całość wydarzeń zakończy w tarnowskim amfiteatrze koncert niemieckiej gwiazdy Gypsy jazz Joscho Stephana (Niemcy).

Wstęp na wszystkie wydarzenie jest bezpłatny.

Projekt realizowany dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach „Programu integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014-2020.

Hot Swing powstał w 1998 w Krakowie. Założycielem i leaderem grupy jest skrzypek Wojciech Marcinowski. Repertuar zespołu obejmuje utwory Django Reinhardta i Stephana Grappellego, standardy jazzowe oraz polskie i światowe kompozycje utrzymane w stylu Hot Club de France. Hot Swing uczestniczył w wielu festiwalach w kraju i za granicą, zyskując uznanie zarówno publiczności jak i krytyków. Od 2009 nowe oblicze zespołu tworzą: Wojciech Marcinowski (skrzypce), Marek Piątek (gitara), Wiesław Prządka (akordeon), Grzegorz Piętak (kontrabas). Hot Swing współpracuje z wieloma wokalistkami i wokalistami polskiej sceny muzycznej. Utwór Django Reinhardta „Stompin' at Decca" w wykonaniu Hot Swing znalazł się na wydanej w styczniu 2000 r. płycie „The best of Cracow Jazz - Traditional"

SWGSQ, czyli Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet został założony w 2011 roku przez Siergieja Wowkotruba – lidera, wirtuoza skrzypiec, muzyka pochodzącego z Ukrainy, od 1992 r. na stałe mieszkającego w Polsce. Siergiejowi na scenie towarzyszą: Sebastian Ruciński (gitara), Tomasz Wójcik (gitara), Piotr Górka (kontrabas). Wszyscy są absolwentami Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Na obszerny repertuar “Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quartet” składają się nie tylko standardy gypsy swingu, inspirowane twórczością Django Reinhardta i Stephana Grappelliego ale i znane, doskonale zaaranżowane przeboje muzyki rozrywkowej i filmowej.

Joscho Stephan to niezwykły wirtuoz gitary z Niemiec. Krytycy na łamach prestiżowych pism muzycznych prześcigają się w zachwytach nad jego zniewalającą biegłością techniczną i precyzją gry. Swoją gitarową edukację rozpoczynał od nauki gry na gitarze klasycznej i, jak sam podkreśla w licznych wywiadach, to klasyczna technika jest głównym fundamentem jego dzisiejszych umiejętności.Obecnie Joscho Stephan reprezentuje styl określany mianem gypsy jazz lub gypsy swinging guitar, którego został okrzyknięty niezrównanym mistrzem. Zwany jest też często następcą legendarnego Django Reinhardta. Joscho Stephan regularnie koncertuje w Europie, USA i Australii z topowymi gitarzystami - Martinem Taylorem i Tommy Emmanuelem, a także wraz ze swoim zespołem uczestniczy w wielu znaczących europejskich festiwalach.

 

Program wydarzeń w Amfiteatrze letnim:

24.08, godz, 19.00 (Koncert)

Hot Swing Band

Siergiej Wowkotrub Quartet

 

25.08, godz. 19.00 (Koncert)

Joscho Stephan Quartett feat. Krzysztof Pełech

Koncertom towarzyszyć będą wystawy planszowe Natalii Gancarz „Tabor pamięci" i „Na Bister".

 

Ponadto w programie:

23.08, godz. 19.00

Projekcja filmu „Czarny kot, biały kot" reż. Emir Kusturica

 

24.08, godz. 11.00 i 14.00

Warsztaty tworzenia biżuterii cygańskiej (dla dzieci od szóstego roku życia lub młodszych z pomocą rodziców).

23.08.2019
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |