Słoneczne dożynki w Wojniczu

 Szesnaście wieńców dożynkowych, tyle ile gmin w powiecie, piękna i słoneczna pogoda, mnóstwo atrakcji i spora frekwencja. Dopisało wszystko - dożynki powiatu tarnowskiego, które odbyły się w Wojniczu, były bardzo udane. W ich trakcie uhonorowano również najlepszych sołtysów w powiecie w 2018 roku.

 

Dożynki były dwudniowe. W sobotę w parku miejskim występowały formacje taneczne i zespoły muzyczne oraz prowadzone były warsztaty kulinarne i rękodzieła ludowego „Nasz Region, Nasza Tradycja - Nasze Dziedzictwo”, które współfinansowane były ze środków Unii Europejskiej. Mogli w nich wziąć udział wszyscy chętni.

Wcześniej w gminach powiatu tarnowskiego - w ramach tego projektu - przeprowadzone zostały warsztaty „Plon niesiemy, plon…”, których celem było poznanie tradycyjnych zasad robienia wieńca dożynkowego. Wieczorem jako gwiazda wieczoru wystąpili Lachersi, a następnie odbyła się zabawa taneczna.

Niedzielne uroczystości zainaugurowała msza święta w kościele parafialnym pw. św. Wawrzyńca Męczennika w Wojniczu, a celebrze przewodniczył ks. proboszcz Jan Gębarowski.

Barwny korowód z wieńcami dożynkowymi przeszedł do parku miejskiego, gdzie staropolskie zwyczaje i obrzędy przypomniał zespół „Echo Doliny” z Biadolin Radłowskich. Starostowie dożynkowi - Sabina i Grzegorz Nowakowie, producenci borówki amerykańskiej, przekazali chleb upieczony z tegorocznych zbiorów gospodarzom dożynek - staroście tarnowskiemu Romanowi Łucarzowi i burmistrzowi Wojnicza Tadeuszowi Bąkowi. W swoim wystąpieniu starosta Roman Łucarz przypomniał, że w centrum każdych uroczystości dożynkowych jest właśnie chleb. - Ma dla nas Polaków wymiar sakralny. W popularnej pieśni eucharystycznej śpiewamy: „Panie dobry jak chleb”. Podkreślamy w ten sposób, że to właśnie chleb jest naszym najważniejszym pokarmem ziemskim. Chleb ma też wymiar rodzinny, bowiem jako rodzina gromadzimy się przy stole, aby wspólnie spożywać chleb, pokarm, który daje nam siłę i energię. I w końcu chleb to owoc naszej ziemi, ziemi na której mieszkamy i żyjemy. Dzięki pracy rolników ziemia ta wydaje swój owoc, który po przetworzeniu staje się chlebem. Zatem chleb ma wiele wymiarów i wiele symbolicznych znaczeń - mówił Roman Łucarz.

Przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego Paweł Smoleń mówił, że w dniu dzisiejszym podziękowania należą się nie tylko rolnikom, ale także sadownikom czy pszczelarzom - wszystkim producentom żywności. Zwrócił uwagę na bardzo pozytywne zjawisko - powstawania nowych kół gospodyń wiejskich. Obecnie w powiecie tarnowskim zarejestrowanych jest ich już przeszło 100, a jeszcze niedawno było ich tylko 17.

Rolnikom za trud pracy dziękowali również wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, posłowie Anna Czech, Wiesław Krajewski i Michał Wojtkiewicz, senator Kazimierz Wiatr, marszałek Anna Pieczarka z Zarządu Województwa Małopolskiego oraz Radni Województwa - Wojciech Skruch i Stanisław Sorys.

Jury w składzie: Paweł Smoleń (przewodniczący) oraz Danuta Cetera (etnograf z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie) i Beata Rompała (folklorysta) oceniło wieńce dożynkowe. W kategorii wieńca tradycyjnego dwa równorzędne pierwsze miejsca otrzymały wieńce przygotowane przez gminy Wietrzychowice i Ryglice, drugie - gminy Tarnów i Radłów, trzecie - gminy Szerzyny, Żabno i Zakliczyn. Natomiast w kategorii wieńca współczesnego zwyciężył wieniec z Gminy Wierzchosławice, drugie przyznano wieńcowi z Gminy Lisia Góra, a trzecie z Gminy Tuchów.

Wręczono nagrody w konkursie na najlepszego sołtysa powiatu tarnowskiego w 2018 roku. Tytuł przypadł Józefowi Szczupakowi, sołtysowi Zakrzowa w Gminie Wojnicz, a wyróżnieni zostali: Antoni Batko (Gmina Tarnów), Krzysztof Nowak (Gmina Zakliczyn), Jerzy Łącki (Gmina Tuchów), Waldemar Gądek (Gmina Gromnik), Danuta Martyka (Gmina Rzepiennik Strzyżewski), Krystyna Brach (gmina Ciężkowice), Zofia Zych (Gmina Lisia Góra), Kazimierz Mania (Gmina Pleśna), Leszek Katra (Gmina Wierzchosławice), Elżbieta Buchaniec (Gmina Wietrzychowice), Stanisław Starostka (Gmina Skrzyszów), Wiesław Matug (Gmina Ryglice), Tadeusz Wójcik (Gmina Żabno) i Wiesław Szwandrok (Gmina Szerzyny).

Dwudniową imprezę zakończyły występy - zespołu Łobuzy oraz Haliny Mlynkovej, pochodzącej z Zaolzia piosenkarki, wokalistki zespołu Brathanki w latach 1998-2003.

26.08.2019
Twój komentarz:
Ankieta
Czy weźmiesz udział w nadchodzących wyborach samorządowych?
| | | |