Mural na cześć Wincentego Witosa

 Na budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wierzchosławicach-Dwudniakach został odsłonięty mural „Wincenty Witos - Polonia Restituta”. To inicjatywa Zarządu Powiatu Tarnowskiego, powstanie muralu dofinansował także Instytut Pamięci Narodowej.


25 września na budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wierzchosławicach-Dwudniakach został uroczyście odsłonięty mural „Wincenty Witos - Polonia Restituta”. Autorem muralu jest Ryszard Paprocki. - Centralną postacią muralu jest sam Witos, a postać stojąca za nim to personifikacja Polski - „Polonia”, która spogląda na mapę naszego kraju z zaznaczonymi bitwami wojny z bolszewikami. Polonia zawsze wspierała mężów stanu walczących o niepodległość, dodawała im siły i otuchy w walce - wyjaśniał artysta.- Na przepasce włosów wprowadziłem napis POLONIA, aby nikomu do głowy nie przyszło, że to żona Witosa. Za Polonią i mapą symbol jednoznacznie kojarzony z Polską - wierzby, co nawiązuje symbolicznie do polskiej ziemi i sielskiego pejzażu.

Abstrakcyjne akcenty kolorystyczne po lewej stronie ściany głównej muralu symbolizują czasy utraconej niepodległości, zaborów, pożogi wojennej, wzlotów i upadków Polski. Dopiero w rejonie wierzb na ścianie głównej, tuż za Polonią pojawia się więcej bieli i czerwieni, ale nie jest to flaga polska. - Flaga byłaby tu całkowicie obcym elementem kompozycyjnym. Jest to kolor polskiej ziemi wyrażony symbolicznie w postaci biało czerwonych plam - przekonuje Ryszard Paprocki.

Starosta Tarnowski Roman Łucarz, chwaląc się nowoczesnym kompleksem, w którym stworzone zostały komfortowe warunki do nauki i rehabilitacji niepełnosprawnych dzieci i pięknym muralem, podkreślał odwagę poprzedniego zarządu powiatu, który podjął decyzję o przeprowadzce ze Zbylitowskiej Góry i adaptacji budynku po byłej szkole w Dwudniakach. - Jeszcze trzy lata temu każdy, kto zobaczyłby jak wygląda ten teren nie uwierzyłby, że w tak krótkim czasie powstanie tutaj tak wspaniały kompleks, w którym wszystko jest pod jednym dachem. Ten nowoczesny Ośrodek to nasza chluba i duma, to nasza perełka - mówił starosta.

Adaptacja budynku starej szkoły w Dwudniakach na SOSW z krytą ujeżdżalnią kosztowała około 12 mln zł, a województwo małopolskie dofinansowało to przedsięwzięcie kwotą 7,5 mln zł. Ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorząd powiatowy na ośrodek w Wierzchosławicach-Dwudniakach otrzymał dodatkowo 1,5 mln zł, więc wkład własny starostwa wyniósł jedynie 3 mln zł. - To piękna idea, żeby w odległości około dwustu metrów od domu rodzinnego Wincentego Witosa powstało tak okazałe dzieło. Gratuluję wizji, koncepcji i wykonania. Gratuluję również panu staroście, całemu zarządowi powiatu tarnowskiego, pracownikom i kadrze pedagogicznej tego Ośrodka. To przyjazne miejsce, gdzie na każdym kroku czuć ciepło i życzliwość, gdzie widać ogromne serce okazywane dzieciom – powiedziała podczas uroczystości Anna Pieczarka.

W uroczystości odsłonięcia muralu uczestniczyli między innymi: wicestarosta Jacek Hudyma, Tomasz Stelmach z Zarządu Powiatu, Przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego Paweł Smoleń, wójt Wierzchosławic Andrzej Mróz i Przewodnicząca Rady Gminy w Wierzchosławicach Małgorzata Moskal; Radni Powiatu Tarnowskiego: Magdalena Kopczyńska, Adam Biedroń i Stefan Dzik, a także dyrektorzy szkół ponadpodstawowych powiatu oraz Dyrektor Tarnowskiej Delegatury Kuratorium Oświaty Artur Puciłowski. Instytut Pamięci Narodowej, który dofinansował powstanie muralu, reprezentował Jakub Ryba z krakowskiego oddziału, obecni byli przedstawiciele służ mundurowych - Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Wojska Polskiego.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów KMP w Tarnowie był współorganizatorem pikniku integracyjnego dla dzieci i młodzieży z SOSW, SP w Wierzchosławicach oraz dzieci z rodzin policyjnych, który odbył się później na terenie Lasów Państwowych w Wierzchosławicach-Dwudniakach.

26.09.2019
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |