Podpisano umowę na budowę łącznika autostradowego

 Powstanie nowy odcinek drogi wojewódzkiej o długości 2,6 km z mostem nad Dunajcem o długości około 830 m, a koszt inwestycji wyniesie przeszło 141 mln zł. Podpisana umowa między Zarządem Dróg Wojewódzkich a firmą METROSTAV Polska S.A. oznacza, że ruszy budowa łącznika między wierzchosławickim węzłem autostradowym a Mościcami i dalej Strefą Aktywności Gospodarczej w Tarnowie.

 

Umowa podpisana została w obecności marszałka Witolda Kozłowskiego, wicemarszałka Łukasza Smółki i Anny Pieczarki z Zarządu Województwa.

Przygotowania do budowy nowej drogi wojewódzkiej z Mościc przez Kępę Bogumiłowicką i Ostrów do ronda w Wierzchosławicach, tak ważnej dla mieszkańców i gospodarczego rozwoju regionu tarnowskiego, trwały wiele lat, ale inwestycja napotykała na różne przeszkody. Poprzedni przetarg został unieważniony, gdyż najtańsza oferta wynosiła 206 mln zł, a tak dużych pieniędzy nie było zagwarantowanych w budżecie województwa małopolskiego.

Nowy Zarząd Województwa szybko przystąpił do działania w tej sprawie. Na początku roku w tarnowskim starostwie doszło do spotkania zarządu Małopolski z przedstawicielami zainteresowanych samorządów oraz Grupy Azoty. Wkrótce spisane zostało porozumienie. Miasto Tarnów zadeklarowało wsparcie przedsięwzięcia kwotą sześciu milionów zł, Powiat Tarnowski obiecał dołożyć milion zł, Gmina Wierzchosławice 100 tysięcy zł. Natomiast Grupa Azoty zadeklarowała wsparcie analityczne. - Spore znaczenie miały podjęte negocjacje z Wodami Polskimi, które zgodziły się na obniżenie wymogów odnośnie podpór pod mostem, co znacznie obniżyło koszty. Dokonaliśmy montażu finansowego i takich przesunięć w budżecie, aby zabezpieczyć wystarczającą ilość środków finansowych na realizację tej inwestycji - stwierdził wicemarszałek Łukasz Smółka.

Zakres zadania obejmuje budowę nowego odcinka drogi wojewódzkiej z dwoma i trzema pasami ruchu o długości 2,6 km. Wybudowany zostanie most na rzece Dunajec o długości około 830 metrów. Przebudowane zostaną skrzyżowania z drogami powiatowymi i gminnymi, powstanie też cała infrastruktura towarzysząca. Przy całej długości drogi będzie ciąg pieszo-rowerowy. Wykonane zostaną też zabezpieczenia związane z ochroną ujmowania wód w rejonie ujęć w Kępie Bogumiłowickiej i Zbylitowskiej Górze i ekrany dźwiękochłonne w miejscach zamieszkanych.

Dokładamy wszelkich starań, aby infrastruktura drogowa w Małopolsce była coraz lepsza. Rusza właśnie budowa kolejnej, solidnej i bezpiecznej drogi, tak bardzo oczekiwanej przez mieszkańców Tarnowa i okolic. Ułatwi i usprawni ona komunikację w tej części województwa - mówił Marszałek Witold Kozłowski. Koszt tej inwestycji to przeszło 141 mln zł, a całkowita wartość zadania (dokumentacja, roboty, nieruchomości, nadzór, koszty pośrednie) to ponad 155 mln zł. Warto zaznaczyć, że unijna dotacja wynosi 133,5 mln zł, a z budżetu państwa udało się pozyskać przeszło 13 mln zł.

Według Anny Pieczarki z zarządu województwa autorem sukcesu w tym przypadku jest pozytywny dialog. - W krótkim czasie wykonaliśmy olbrzymią pracę. Z impetem ruszyliśmy z miejsca. Odetchną z ulgą mieszkańcy wierzchosławickiej gminy, bo już wkrótce dojazd do autostrady nie będzie prowadził przez drogi lokalne, a region tarnowski zyska kolejną szansę rozwojową. Ta inwestycja ułatwi zwykłe życie ludziom, ale też przyczyni się do gospodarczej aktywizacji regionu. Ten łącznik bardzo potrzebny jest między innymi dwóm największym pracodawcom w regionie - Grupie Azoty i Zakładom Mechanicznymi. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że sprawy potoczyły się w dobrym kierunku - podkreśliła Anna Pieczarka.

Starosta tarnowski Roman Łucarz powiedział, że to historyczna chwila dla powiatu tarnowskiego. - Tak wielkiej inwestycji w powiecie jeszcze nie mieliśmy. Jej koszt to roczny budżet naszego powiatu. Dziękuję Zarządowi Województwa, a zwłaszcza marszałek Annie Pieczarce, która na początku roku zadzwoniła do mnie mówiąc, że musimy zrobić wszystko, aby ten łącznik jak najszybciej powstał. Była bardzo zaangażowana w tę sprawę. Okazało się, że można dotrzymywać słowa, a jednocześnie robić inwestycję taniej i oszczędniej. Wcześniej, za poprzedniego zarządu, wszystkie rozmowy prowadziły donikąd - powiedział starosta.

Budowa łącznika potrwa trzy lata, a jej zakończenie planowane jest w 2023 roku.

W uroczystym podpisaniu umowy uczestniczyli także parlamentarzyści - Wiceminister Zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko oraz posłowie: Anna Czech, Urszula Rusecka i Michał Wojtkiewicz; a także: Tomasz Stelmach, etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego, Andrzej Mróz, Wójt Gminy Wierzchosławice i Mariusz Grab, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A.

02.10.2019
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |