Fotografie Wojtka Moskwy w Galerii TCK

 Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na wystawę fotograficzną Wojtka Moskwy „KRAINA - opowieść o wąskim torze”. Wystawa czynna będzie od 10 do 26 października. 9 października o godzinie 18:00, odbędą się wernisaż oraz spotkanie z autorem, które poprowadzi historyk sztuki i redaktor Fototapety Marek Grygiel.

 

Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na wystawę fotograficzną Wojtka Moskwy „KRAINA - opowieść o wąskim torze”. 9 października o godzinie 18:00, odbędą się wernisaż oraz spotkanie z autorem, które poprowadzi historyk sztuki i redaktor Fototapety Marek Grygiel.

Wojtek Moskwa urodzony w Ełku absolwent Politechniki Gdańskiej, powraca do Tarnowa z najnowszym, zrealizowanym projektem z rodzinnych stron, o ełckiej kolei wąskotorowej. W Galerii TCK (czerwiec 2016) prezentował dotychczas wystawę „Sansara” – fotografie z wyprawy do Nepalu opatrzone autorskimi,  osobistymi tekstami, w których zawarte były historie towarzyszące ich powstaniu.

„Kraina – opowieść o wąskim torze”, to efekt półrocznej wędrówki od listopada 2015 do maja 2016  roku, po wschodnich rubieżach Mazur. Zdjęcia zostały wykonane na negatywach, średnioformatowym aparatem Hasselblad.

Muzeum Historyczne w Ełku, właściciel tego zbioru fotografii, wydało także album z tekstem Michała Olszewskiego, pisarza i dziennikarza również pochodzącego z Ełku, obecnie redaktora naczelnego Gazety Wyborczej w Krakowie. Poniżej fragment tekstu z tego albumu.

- (...) Atmosferę mitu odnalazłem w fotografiach Wojtka Moskwy. Fotografiach bezcennych, nie znam bowiem tak wyciszonej, syntetycznej i świadomej rejestracji ducha terenów położonych przy wąskim torze. Nie potrafię zgadnąć, czy Moskwa fotografuje jawę czy sen, czy zasadził się na realny świat, czy też trafił w miejsca, które nie istnieją do końca. Mgła, bagno, świeże ślady bobra; ruiny bunkrów; fragment szyny, ledwo wystający spod gęstej trawy; delikatny deseń suchych liści, przeciętych zbędnym już kawałem metalu, przejście pod nasypem, dla kogo, w jakim celu wybudowane, nie wiadomo, skoro nie prowadzi doń żadna droga...(...) Bardzo prawdopodobne, że Wojtek Moskwa podjął się pracy pionierskiej. Fotografowie omijają te przestrzenie, pewnie zmyleni ich jednostajnością. Jako się rzekło, wokół wąskiego toru widać pas łagodnie pofalowanych równin na północy przechodzących w pagórki, jeziora kryją się w dolinach, pejzaż, oglądany z okien pociągu, miewa rozmach niemal ukraiński, a przez to usypiający. Spektakularnych widoków brak. Jedziemy przez niegdyś najbiedniejszy fragment Prus Wschodnich. Tajemnice czekają za ścianą lasu, linią drogi, w bocznej drodze, w miejscu, gdzie torowisko kończy się, przysypane grubą warstwą ziemi. Detale, które na co dzień omijamy w pośpiechu, wydobyte przez fotografa, zaczynają lśnić przydymionym blaskiem.

Wystawa czynna będzie od 10 do 26 października. Galeria TCK, Rynek 5, Tarnów. Bilety w cenie 3 zł i 2 zł (ulgowy).

07.10.2019
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |