Jazz w TCK

 18 października o godzinie 19.30 w Piwnicach TCK odbędzie się koncert muzyki jazz-fusion. Z premierowym materiałem na scenie wystąpi zespół Walk Away. Cena biletu wynosi 50 złotych. Można je kupować on-line oraz w kasie TCK.

 

18 października o godzinie 19.30 w Piwnicach TCK odbędzie się koncert zespołu Walk Away. To legenda polskiej muzyki fusion. Podczas tarnowskiego artyści zaprezentują całkowicie nowy materiał, który wkrótce zostanie zarejestrowany w studiu nagraniowym. Nowy album Walk Away ukaże się w przyszłym roku (2020). Koncert w Tarnowie stworzy jedyną i niepowtarzalną okazję by wysłuchać premierowych utworów.

Skład zespoł tworzą Adam Wendt (saksofony), Bernard Maseli (wibrafon), Tomasz Grabowy (gitara basowa) oraz Krzysztof Zawadzki (perkusja).

Cena biletu wynosi 50 złotych. Można je kupować on-line na www.tck.pl oraz w kasie TCK.

W roku 1985 – Krzysztof Zawadzki, Adam Wendt, Bernard Maseli, Zbigniew Jakubek i Jacek Niedziela studiują na tej samej uczelni, mieszkają w jednym akademiku. Zawadzki ma pomysł na zespół, zaprasza kolegów na pierwszą przymiarkę. Zaiskrzyło – po trzech miesiącach prób są gotowi na podbój świata. Idą jak burza – wygrywają konkursy Jazzu Nad Odrą i Pomorskiej Jesieni Jazzowej, występują na Jamboree, intensywnie koncertują, lądują na topie ankiety Jazz Top „Jazz Forum” w kategorii „Nowa Nadzieja”. W 1986 nagrywają debiutancki krążek „Penelopa”.

W tym samym roku z zespołu odchodzi Niedziela, zastępuje go Zbigniew Wrombel – nagrywają album „Walk Away”. Kolejna zmiana basisty – w 1987 miejsce Wrombla zajmuje Paweł Mąciwoda. W 1989 znów grają na Jamboree; koncert zostaje zarejestrowany i wydany na płycie „Walk Away Live”.

1988 to początek współpracy z Urszulą Dudziak (która potrwa do 1995). Koncertują do utraty tchu, wkrótce ukazuje się ich wspólny album „Magic Lady”. Zespół robi furorę Europie, gra supporty przed koncertami Milesa Davisa.

W 1991 odchodzi Mąciwoda, zastępuje go Marek Błaszczyk; cztery lata później stałym basistą zespołu zostanie Tomasz Grabowy. 1992 przynosi album „Help Yourself” (tu gra jeszcze Błaszczyk , o Grabowym trza dopiero powiedzieć po Help Yourself) z gościnnym udziałem gitarzysty Grzegorza Skawińskiego.

Pierwszą dekadę działalności podsumowują albumem „F/X”; w nagraniu biorą udział światowe gwiazdy jazzu: Eric Marienthal, Mike Stern, Mino Cinelu, Urszula Dudziak. Podczas trasy jubileuszowej zespołowi towarzyszą Marienthal i Dave Fiuczyński – plonem koncertów jest krążek „Walking Around”.

W 1996 odchodzą Maseli i Jakubek – Walk Away działa teraz jako kwartet (z Januszem Skowronem na klawiszach). W rok później ruszają w trasę z Randym Breckerem i nagrywają „Changes”. 1998 koncertują z saksofonistą Billem Evansem i gitarzystą Deanem Brownem, rejestrują materiał na płytę „Night Life”. W 2000 znów grają z Marientalem i Brownem, powstaje album „Double Walk”; grupę opuszcza Skowron, wraca Bernard Maseli. Pojawia się saksofonista Marek Podkowa – w zespole zabawi przez rok.

W 2004 powraca kolejny „syn marnotrawny” Adam Wendt, z którym zespół nagrywa album „Zariba”(pół płyty gra Wendt a pół Bill Evans, na basie Steve Logan i Grabowy).
W 2010 następuje reaktywacja starego składu (Zawadzki, Maseli, Grabowy, Went, Jakubek).

Trzy dekady Walk Away to niekończąca się opowieść, pasmo przygód, sukcesów, grania z najlepszymi. Cześć tamtej atmosfery i dźwięków oddają utwory zamieszczone na płycie „The Best Of”, która stanowi kompilację nagrań z jedenastu albumów zarejestrowanych przez zespół na przestrzeni 30 lat.

(Bogdan Chmura)

 

18.10.2019
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |