Problematyka cmentarzy z I wojny na konferencji w Pleśnej

 6 listopada w Centrum Kultury w Pleśnej odbędzie się konferencja historyczna „Świadectwa Wielkiej Wojny w krajobrazie Powiatu Tarnowskiego i Gminy Pleśna”. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 9.00 i potrwa do 12.00. Do udziału w wydarzeniu zapraszają Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Wójt Gminy Pleśna Józef Knapik oraz LGD Dunajec-Biała.

 

6 listopada w Centrum Kultury w Pleśnej odbędzie się konferencja historyczna „Świadectwa Wielkiej Wojny w krajobrazie Powiatu Tarnowskiego i Gminy Pleśna”. Na wstępie konferencji wójt Józef Knapik przybliży współpracę pomiędzy Austriackim Czarnym Krzyżem a Gminą Pleśna w zakresie utrzymania i odnowy cmentarzy z I Wojny Światowej. Z kolei prof. dr hab. Andrzej Olejko zabierze głos na temat: „Etos orląt niepodległej 1914-1919. Spod Łowczówka do niepodległej…”. Historyk specjalizuje się w historii wojskowości, w Polskim Radiu Rzeszów realizuje cykl audycji „Wojny - Kampanie - Militaria”, jest współpracownikiem redakcji i programów historycznych, autorem wielu publikacji naukowych i popularno-naukowych.

Następnie Janusz Kozioł, zastępca dyrektora ds. naukowych w Muzeum Okręgowym w Tarnowie, zaprezentuje temat: „Mieszkańcom (…) polecam wykonywanie codziennych czynności. Tarnów i okolica w pierwszych miesiącach okupacji rosyjskiej (listopad 1914 - luty 1915)”. Dr Agnieszka Partridge przygotowała wykład pt. „Opowiem Wam o Łowczówku. Czesław Lipiński i cmentarz legionistów”.

Pod redakcją Agnieszki Partridge powstała książka „Opowiem Wam o Łowczówku…”. Publikacja stanowi cenny zbiór wspomnień, unikalnych dokumentów czy fotografii Czesława Lipińskiego. Założyciel PTTK był społecznikiem mocno zaangażowanym w ochronę cmentarza wojennego nr 171 w Łowczówku, za co otrzymał tytuł Kawalera „Virtuti Civili”. Na cmentarzu, będącym największą nekropolią Legionistów Polskich w Małopolsce, spoczywają między innymi Legioniści I Brygady Legionów Polskich, polegli w boju pod Łowczówkiem, który rozegrał się w dniach od 22 do 25 grudnia 1914 roku. Wzmianka o bitwie pod Łowczówkiem widnieje na tablicy przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Konferencja odbędzie się w ramach projektu „Dziedzictwo Wielkiej Wojny w krajobrazie oraz pamięci - Powiat Tarnowski i Gmina Pleśna”, współfinansowanego ze środków Województwa Małopolskiego. W projekcie przewidziano także wydanie przewodnika po bitwie i cmentarzu wojennym nr 171 w Łowczówku. W ramach projektu „Dziedzictwo Wielkiej Wojny w krajobrazie oraz pamięci - Powiat Tarnowski i Gmina Pleśna”, poza konferencją i publikacją, zaplanowano też zorganizowanie wieczoru autorskiego poświęconego książce.

28.10.2019
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |