Wystawa Krzysztofa Maniaka

 W środę, 30 października o godzinie 18.30, w tarnowskim Biurze Wystaw Artystycznych otwarta zostanie wystawa „Wybrane filmy, fotografie, spacery i obiekty Krzysztofa Maniaka z lat 2016-2019”. Wystawa jest nagrodą w konkursie „Salon Wiosenny” organizowanym przez BWA Tarnów. Prace będzie można oglądać do 24 listopada.

 

W środę, 30 października o godzinie 18.30, w tarnowskim Biurze Wystaw Artystycznych otwarta zostanie wystawa „Wybrane filmy, fotografie, spacery i obiekty Krzysztofa Maniaka z lat 2016-2019”. Kuratorem wystawy jest Sebastian Cichocki.

Prace Krzysztofa Maniaka powstają podczas wędrówek po lasach, łąkach i wzgórzach w Tuchowie, gdzie artysta mieszka i tworzy. Przez ostatnią dekadę Maniak zrealizował setki interwencji, działań na obiektach i akcji: od prostych performansów po bardziej rozbudowane, wieloetapowe działania.

Na wystawie prezentowane są różne formy dokumentowania zdarzeń m. in. fotografia, film, destrukt po działaniach międzygatunkowych, performans, przeniesienie w skali 1:1 „scenografii” z parceli należącej do artysty. Status tych elementów na wystawie jest niejednoznaczny, nie wszystkie z nich można zdefiniować jak autonomiczne dzieła sztuki; nie powstałyby jednak, gdyby nie artystyczna rama działań Krzysztofa Maniaka. Razem tworzą nową instalację – wypowiedź o konstruowaniu natury, niemożności wyjścia poza antropogeniczny pejzaż.

Każde z ćwiczeń wykonywanych przez Maniaka w środowisku pozamiejskim ukazuje, z humorystyczną dosłownością, „sztuczność” natury: jako pojęcia, bytu i doświadczenia. Natura jest redagowana, stając się takimi konstruktami jak bukiet polnych kwiatów w wazonie, pole pszenicy czy sosnowy las gospodarczy. Granice pomiędzy mrowiskiem, polem tarnin i hałdą górniczą są tragicznie i groteskowo nieostre. Wystawa opowiada, za pomocą kilku skromnych wypowiedzi artystycznych, o odtwarzaniu procesów „produkcji natury”, w czasach po końcu natury.

23 i 24 listopada odbędzie się finisaż wystawy, na który złożą się oprowadzanie kuratorskie, czytanie w sianie i wycieczka do Tuchowa.

Wystawa jest nagrodą w konkursie „Salon Wiosenny” organizowanym przez BWA Tarnów.

29.10.2019
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |