Legiony Polskie tematem filmowej lekcji historii

 W Mościckim Centrum Kultury odbył się pokaz specjalny filmu „Legiony”, w którym uczestniczyli uczniowie szkół ponadpodstawowych powiatu tarnowskiego. Organizacja wydarzenia była związana ze zbliżającymi się obchodami Narodowego Święta Niepodległości i Zlotu Niepodległościowego w Łowczówku.

 

W pokazie filmu „Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego uczestniczyła młodzież z: Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach,  Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku, Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Wojniczu oraz Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Żabnie.

Fabuła filmu osadzona jest w okresie I wojny światowej i ukazuje między innymi formowanie się Legionów Polskich.

W znane z kart dziejów Polski wydarzenia wplecione są fikcyjne losy bohaterów filmu. - Film w bardzo przystępny dla młodych ludzi sposób przedstawia wydarzenia historyczne. Ma duże walory edukacyjne - mówi Etatowy Członek Zarządu Powiatu Tarnowskiego Tomasz Stelmach, który zorganizował wspomniany pokaz dla uczniów.

Seans poprzedziła prelekcja na temat powstania Legionów Polskich, bitwy pod Łowczówkiem i znaczenia cmentarza wojennego nr 171 w Łowczówku, przygotowana przez Tomasza Stelmacha. - Starałem się przede wszystkim ukazać naszym uczniom lokalny wymiar tej tematyki, a także uzmysłowić symboliczne znaczenie cmentarza Legionistów Polskich w Łowczówku - dodaje Tomasz Stelmach.

W pokazie uczestniczyło ponad 560 uczniów wraz z opiekunami. To już drugi seans filmowy dla młodzieży szkół ponadpodstawowych powiatu tarnowskiego w ramach filmowej edukacji historycznej. W marcu bieżącego roku w podobnej formule odbył się pokaz filmu „Wyklęty”.

05.11.2019
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |