W sobotę Derby Tarnowa

W najbliższą sobotę 9 listopada po raz 44. naprzeciw siebie staną Unia i Tarnovia. Początek tego niezwykle emocjonująco zapowiadającego się pojedynku zaplanowano na godzinę 13.00.

Ostatni akord rundy jesiennej na czwartoligowych boiskach zapowiada się niesamowicie emocjonująco. Lider tabeli tarnowska Unia na własnym stadionie podejmować będzie rywalkę zza miedzy – Tarnovię.

Goście zajmują aktualnie 12. lokatę, a więc miejsce znajdujące się tuż nad strefą spadkową.

Właściwa historia Derbów Tarnowa zaczyna się w 1958 roku, a więc ponad pół wieku temu. W premierowym sezonie oba spotkania zwyciężyła Unia, pokonując rywalkę z Bandrowskiego kolejno 1:0 i 2:1. Oba kluby spotykały się wprawdzie już wcześniej, po raz pierwszy prawdopodobnie w sezonie 1935/36 w tarnowskiej klasie B (trzeci poziom ligowy). Unia występowała wówczas pod nazwą TS Mościce, które zostały przyłączone do Tarnowa w roku 1951, zatem mecze te nie są wliczane do derbowych statystyk.

Całkowity bilans przemawia zdecydowanie na korzyść biało-niebieskich, którzy odnieśli 23 zwycięstwa przy 8 wygranych Tarnovii, a dwunastokrotnie spotkania kończyły się wynikiem remisowym. Łącznie rozegrano 43 mecze. Najczęściej bo trzydziestokrotnie oba kluby mierzyły się ze sobą na trzecim poziomie rozgrywek.

W poprzednim sezonie oba zespoły spotkały się ze sobą w lidze po 13 latach przerwy. Oba mecze padły łupem piłkarzy z Unii, którzy na koniec triumfowali w rozgrywkach grupy wschodniej IV ligi małopolskiej. W międzyczasie jednak dwaj rywale dwukrotnie trafili na siebie w regionalnym Pucharze Polski. W sezonie 2015/16 Unia pokonała Tarnovię 4:0, a pierwsze po kilkunastoletniej przerwy Derby Tarnowa przyciągnęły na trybuny stadionu przy Zbylitowskiej niemal trzy tysiące widzów. Rok później, tym razem w meczu rozgrywanym przy Bandrowskiego, padł bezbramkowy remis a w serii rzutów karnych zwyciężyli gospodarze.

Pierwszy gwizdek 44. Derbów Tarnowa zabrzmi o godzinie 13:00.