Piłsudski stanie już jutro

 W 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości jednym z punktów tarnowskich obchodów będzie odsłonięcie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, który już jutro (piątek 8 listopada) stanie na placu pod delegaturą Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przy al. Solidarności.

 

Montaż pomnika zaplanowano 8 listopada, około godziny 12.00, natomiast jego odsłonięcie odbędzie się 11 listopada około godziny 17.00, bezpośrednio po patriotycznych uroczystościach przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
W październiku 2017 roku tarnowscy radni podjęli decyzję o budowie w Tarnowie pomnika Józefa Piłsudskiego. Miał być gotowy w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Później termin przesunięto na rok 2019.
Najpierw planowano, że projekt do realizacji wybierze miejska komisja przy akceptacji władz wojewódzkich, ale po zapoznaniu się z sześcioma projektami ostatecznie prezydent Tarnowa podjął decyzję o ogłoszeniu konkursu. Na konkurs wpłynęło osiem prac, wybrano projekt gdańskiego rzeźbiarza Stanisława Szwechowicza i tarnowskiego architekta Artura Grodzińskiego.

Wybrany projekt to stojąca postać marszałka z ręką na szabli. Wokół pomnika zaplanowano ścieżkę edukacyjną z najważniejszymi datami z życia Piłsudskiego oraz ławki z systemem głośników, z których odsłuchiwać będzie można historyczne opracowania. Postać Piłsudskiego wykonana z brązu, stojąca na granitowym cokole, ma być iluminowana.
Obecnie stanie tylko sam pomnik, natomiast prace związane z zagospodarowaniem rozpoczną się już po jego odsłonięciu. Całkowity koszt pomnika to 160 tysięcy złotych.

07.11.2019
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |