Dionizos ponownie zagości w Tarnowie

 Święto wina wpisało się już na stałe w kalendarz jesiennych wydarzeń w Tarnowie, co roku gromadząc rzesze miłośników tego szlachetnego trunku. Ósmą edycję Wielkich Tarnowskich Dionizji zainauguruje orszak winny.

 

11 listopada o godzinie 11.11 na starówce pojawi się św. Marcin na białym koniu, zgodnie z tradycją spróbuje tegorocznego młodego wina, a następnie wraz z winiarzami i chętnymi uczestnikami przejdzie uliczkami Starego Miasta w uroczystym winnym korowodzie.

W godzinie 12.10-15.00 w restauracji Pół na Pół odbędzie się prezentacją oferty enoturystycznej, połączoną z degustacją lokalnych win.

- Wzorem lat ubiegłych Restauracja Hotelu Krzyski, Restauracja Stara Łaźnia oraz Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej zapraszają na spotkania przy wyśmienitej kuchni i lokalnym winie - zapraszają organizatorzy Wielkich Tarnowskich Dionizji.

Tradycje winiarskie w Polsce sięgają X wieku i chociaż Kraków nigdy nie mógł konkurować z zielonogórską czy sandomierską potęgą winiarską, to właśnie w naszym województwie, na zboczach Wawelu miała swój początek historia polskiego wina. Po latach regresji obserwujemy dynamiczny rozwój odtwarzania tradycji winiarskich, z roku na rok przybywa w Polsce winnic - w całym kraju mamy ich prawie 500, z czego ponad 120 w Małopolsce, a w regionie tarnowskim około 30.

Dionizje to starożytne święto ku czci Dionizosa (Bachusa) m.in. boga wina i winnej latorośli. Tradycja podawania młodego wina pochodzącego z bieżących zbiorów w dniu św. Marcina od dawna podtrzymywana jest w licznych regionach winiarskich do dzisiaj.

Tarnowska Organizacja Turystyczna oraz Małopolskie Stowarzyszenie Winiarzy, przy współpracy z lokalnymi partnerami od 2012 roku, poprzez m.in. Wielkie Tarnowskie Dionizje, zachęcają do celebrowania tego święta, organizując degustacje win, warsztaty, kiermasze oraz kolacje dionizyjskie, aby przybliżyć mieszkańcom oraz turystom kulturę wina i tradycje winiarskie.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.enotarnowskie.pl.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Małopolskie Stowarzyszenie Winiarzy, a partnerami Tarnowska Organizacja Turystyczna oraz Tarnowskie Centrum Informacji.

Współorganizatorzy: Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej, Hotel Krzyski, Restauracja Pół na Pół, Restauracja Stara Łaźnia, Gospodarstwo Ekologiczne Granice oraz Winnica Zadora, Winnica Dąbrówka, Winnica Manru, Winnica Rodziny Steców, Winnica Chronów, Piwnice Antoniego, Winnica Bogumiła, Winnica Amelie, Winnica Chodorowa.

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

07.11.2019
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |