Boznańska. Non finito – spotkanie z Angeliką Kuźniak

 W sobotę 30 listopada o godzinie 16.00 Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie, w ramach Festiwalu ArtFest, zaprasza do swojej siedziby przy ulicy Słowackiego 1 na spotkanie z Angeliką Kuźniak, autorką książki „Boznańska. Non finito”. Wstęp wolny.

 

Olga Boznańska. Najwybitniejsza malarka epoki. Obywatelka świata. Jej portrety intrygowały, niepokoiły, obnażały duszę malowanej osoby. Nie uznawała banalnego piękna. Charakter, emocje, uczucia były dla niej ważniejsze niż uroda modeli.

Po Paryżu chodziła w sukni giupiurowej z trenem pełnym falban i plis. Wzbijał się za nią tuman kurzu. Na głowie miała olbrzymi, sinoczarny wał włosów wysoko w kok zaczesanych. Na nim „czarne gniazdo z dżetów i flaneli podpięte wysoko z tyłu kwiatami, spod którego spływały czarne strusie pióra”. Wyglądała jak „posąg wyjęty na chwilę z ciemności piramidy”.

Przez trzydzieści lat malowała w pracowni przy Boulevard Montparnasse. Bywali tam m.in. Zofia Stryjeńska, Mela Muter, Wojciech Kossak, Artur Rubinstein. Pojawiała się Maja Berezowska.

Reporterka Angelika Kuźniak przygląda się wybitnej artystce z dociekliwością śledczej. Efektem jest napisany przenikliwy, pełen poczucia humoru portret Olgi Boznańskiej.

Angelika Kuźniak - biografistka, reporterka. Autorka opowieści biograficzno-reporterskich „Marlene” (2009), „Papusza” (2013), „Stryjeńska. Diabli nadali” (2015), współautorka, z Eweliną Karpacz-Oboładze, „Czarnego Anioła. O Ewie Demarczyk” (2014). Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press, kilkakrotnie nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Za wywiad z Hertą Müller otrzymała w 2010 roku Nagrodę im. Barbary Łopieńskiej. Za książkę „Stryjeńska. Diabli nadali” nominowana do Nagrody Nike. Angelika Kuźniak gościła w BWA Tarnów w związku z promocją swoich książek „Papusza” oraz „Stryjeńska. Diabli nadali”

Spotkanie odbędzie się 30 listopada o godzinie 16.00 w siedzibie BWA, przy ulicy Słowackiego 1, poprowadzi je Miłosz Onak. W czasie spotkania będzie można nabyć książkę w promocyjnej cenie.

29.11.2019
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |