PracOFFnia zaprasza

 Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na warsztaty Modrodruku - techniki barwienia tkanin, które odbędą się w otwARTej pracowni sztuk wizualnych, w dniach 7 i 14 grudnia w ramach cyklu PracOFFnia. Koszt udziału w warsztatach to 30 złotych. Zapisy rozpoczynają się 2 grudnia.

 

Modrodruk jest techniką barwienia tkanin, która swoją nazwę wzięła od indyga, czyli modrego barwnika. Proces barwienia techniką modrodruku zaczyna się od odbicia na tkaninie najpierw masy izolującej, zwanej rezerważem, która osłania zadrukowane miejsca przed zabarwieniem. Po zanurzeniu w roztworze farby indygo i wypraniu masy izolującej, otrzymuje się niebieską tkaninę z wzorami w naturalnym kolorze płótna. Tak wygląda podstawowa wersja modrodruku. Farbiarze znają jednak wiele sposobów na otrzymywanie wielokolorowych wzorów oraz różnych odcieni i właściwości modrego tła. W modrodruku wynik pracy w dużej mierze zależy od jakości masy izolacyjnej nazywanej także papem. Dlatego prawie każdy farbiarz ma swój własny, tajny i pilnie strzeżony przepis na pap.

W 2018 roku lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO wzbogaciła się właśnie o modrodruk. Ta technika drukowania tkanin z XVIII w. zgłoszona została wspólnie przez Czechy, Słowację, Niemcy, Austrię i Węgry. W Czechach są tylko dwa warsztaty tradycyjnie zajmujące się barwieniem tkanin tą techniką.

Do udziału w warsztatach Modrodruku – techniki barwienia tkanin Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza osoby, które ukończyły 15 lat. Odbędą się one w dniach 7 i 14 grudnia, w jednej grupie i obejmować będą dwa dwugodzinne zajęcia: 7 i 14 grudnia w godzinach od 16.00 do 18.00.

Warsztaty poprowadzi Joanna Graniczkowska – urodzona 1992 w Rzeszowie, absolwentka Liceum Plastycznego w Tarnowie oraz Wydziału Malarstwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z malarstwa i rysunku zrealizowany w pracowniach prof. Jarosława Baucia oraz prof. Romana Gajewskiego. W 2014 roku w ramach programu Erasmus studiowała na National College of Art & Design w Dublinie. Zajmuje się malarstwem, fotografią oraz tkaniną artystyczną. Obecnie pracuje jako nauczycielka w Zespole Sztuk Plastycznych w Tarnowie.

Koszt udziału w warsztatach to 30 złotych. Zapisy rozpoczynają się 2 grudnia od godziny 16.00 do 18.00, w pozostałe dni poniedziałek-piątek od godziny 8.00 do 18.00, sobota od godziny 10.00 do 17.00, w Biurze Obsługi TCK. Liczy się kolejność zgłoszeń, a gwarantem miejsca jest wpłata. Liczba miejsc ograniczona.

 

02.12.2019
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |