Jeszcze na temat ekspertyz mostu w Ostrowie

 W Starostwie Powiatowym w Tarnowie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Starosty Tarnowskiego Romana Łucarza i Wicestarosty Tarnowskiego Jacka Hudymy, dotycząca działań Zarządu Powiatu, w związku z podjętą 27 listopada decyzją o zamknięciu mostu w Ostrowie oraz jej konsekwencjami dla mieszkańców regionu.

 

Starosta Tarnowski Roman Łucarz odniósł się między innymi do nieścisłości pojawiających się w wypowiedziach medialnych, w tym ostatnich wypowiedzi opozycyjnych Parlamentarzystów, dotyczących rozumienia ekspertyz przeprawy mostowej w Ostrowie. - Ekspertyza, na podstawie której zamknięta została przeprawa w Ostrowie była ekspertyzą konstrukcyjną - tłumaczy starosta. - Taka została wykonana po raz pierwszy w historii tego mostu i to na jej podstawie Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, który ją zlecił, wydał decyzję o zamknięciu mostu. Wszystkie wcześniejsze ekspertyzy były ekspertyzami technicznymi. Na podstawie tych ekspertyz Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dopuszczał ten most do ruchu. Obowiązująca wciąż ekspertyza techniczna dopuszczała użytkowanie mostu do końca 2019 roku.

Ekspertyza konstrukcyjna i opinia do niej, wykonana przez prof. Tomasza Siwowskiego, zostały przekazane i odebrane przez Zarząd Powiatu Tarnowskiego w dniu 27 listopada, czyli w tym samym, w którym most został zamknięty. Ponadto były to jedyne ekspertyzy tego obiektu wykonane w tym roku.

Również na bazie ekspertyz technicznych nie można było ograniczyć ruchu pojazdów ciężkich na moście, bowiem nie zawierały one takich wskazań. - Przedsiębiorcy dawali nam jasno do zrozumienia, że jeżeli zamkniemy most dla ruchu ciężkiego, to wystąpią na drogę sądową, domagając się odszkodowań za straty z tym związane. Nie mając podstaw do ograniczenia ruchu pojazdów ciężkich na moście w Ostrowie,decyzji takiej nie mogliśmy podjąć - stanowczo stwierdził Starosta Tarnowski.

Przedstawicie Zarządu Powiatu poinformowali także, że zwrócili się do Ministerstwa Aktywów Państwowych o podjęcie decyzji o wykonaniu mostu lub kładki tymczasowej na Dunajcu, dla ruchu pieszych.  Pomoc w tej kwestii zadeklarował Wojewoda Małopolski i Zarząd Województwa Małopolskiego. - Przygotowane zostało pismo do wicepremiera Jacka Sasina z prośbą o uruchomienie tak zwanych rezerw strategicznych, tzn. wykonania kładki z przejściem dla pieszych. Pismo dotarło już do Ministerstwa, z tym, że pozostaje otwartą jeszcze kwestia czy będzie to możliwe ze względów technicznych. To zostanie stwierdzone przez ekspertów. I oczywiście jej ewentualne wybudowanie będzie wymagało stosownych pozwoleń np. od Wód Polskich - poinformował starosta.

- Ponadto czynimy starania, aby uruchomione zostało dodatkowe wahadło kolejowe na trasie Bogumiłowice - Tarnów Zachodni - Tarnów. Oficjalnie wystąpiliśmy w tej sprawie do Marszałka Witolda Kozłowskiego. Jest nadzieja, że jeszcze przed świętami zostaną uruchomione dodatkowe składy pociągów, które będą na tej linii kursować - mówił wicestarosta Jacek Hudyma. - Dążymy do tego, aby uruchomić połączenia autobusowe dowożące mieszkańców do stacji kolejowej, ale także do przystanków Voyagera, który zmienienia swoją dotychczasową trasę przejazdu na Tarnów - Wojnicz - Brzesko, gdzie autobus będzie wjeżdżał na autostradę. Chcemy, by ci mieszkańcy z Gminy Wierzchosławice, którzy dojeżdżali kursami Voyagera do Krakowa i do Tarnowa, mieli możliwość skorzystania z tego dodatkowego transportu, jaki zamierzamy uruchomić. Czekamy na nowy rozkład jazdy Voyagera, aby dopasować do niego wspomniane kursy.

Starosta Roman Łucarz wyraził też słowa wdzięczności wobec tarnowskiej Policji. - Dziękuję serdecznie Policjantom, zwłaszcza za kierowanie ruchem  na drodze krajowej 94 ze skrzyżowaniem z drogą powiatową w Mikołajowicach. Dzięki nim ten ruch, choć spowolniony, odbywa się płynnie.

02.12.2019
Twój komentarz:
Ankieta
Czy weźmiesz udział w nadchodzących wyborach samorządowych?
| | | |