W związku z kontrowersjami jakie w Tarnowie wywołuje rozpoczęta procedura odwołania ze stanowiska Agnieszki Kawy, dyrektorki Centrum Sztuki Mościce, marszałek województwa małopolskiego wydał oświadczenie, w którym zapewnia, że wybór menedżerów zarządzających małopolskimi instytucjami kultury będzie przejrzysty i równy dla każdego. Treść oświadczenia w całości publikujemy poniżej.
Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego deklaruje, że wybór menedżerów zarządzających małopolskimi instytucjami kultury będzie przejrzysty i równy dla każdego, dlatego podjął decyzję o odwołaniu osób, które w poprzednich latach zostały powoływane bez konkursu. W tej sprawie marszałek wydał stosowne oświadczenie.
Szanowni Państwo.
W związku z rozpoczętą procedurą odwołania pani dyrektor Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie uprzejmie informuję, że małopolskie instytucje kultury są publicznymi podmiotami i powinna cechować je przejrzystość przy zatrudnianiu osób na kierowniczych stanowiskach. Zależy nam, by procedury wyłaniania dyrektorów takich placówek nie budziły kontrowersji, co miało miejsce w poprzednich latach, gdy niejednokrotnie byli wybierani w kuluarach za zamkniętymi drzwiami. Budziło to szereg wątpliwości w środowisku kultury.
Moim zadaniem jest ciągłe rozwijanie oferty kulturalnej w Małopolsce, dlatego podjąłem decyzję, że wszyscy dyrektorzy powołani na stanowisko bez konkursu będą odwoływani z zajmowanych funkcji, a ich następcy będą musieli być wyłonieni w drodze konkursu. W nadchodzącym roku sytuacja ta będzie dotyczyła Opery Krakowskiej w Krakowie, Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie oraz innych wojewódzkich instytucji kultury, dla których organizatorem jest samorząd wojewódzki.
Taki tryb wyboru zapewni przejrzystość i da szansę zgłaszania się wszystkim kandydatom. Nie wyklucza to oczywiście możliwość udziału w postępowaniu konkursowym dotychczasowym menedżerom tych instytucji. Zdrowa konkurencja pozwoli wyłonić najlepszych specjalistów w transparentny sposób.
Witold Kozłowski
Marszałek województwa małopolskiego