„Generacja” Michała Wasążnika

 Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na wystawę fotografii Michała Wasążnika „Generacja”. Jest ona prezentacją twórców, miejsc i wydarzeń, które kształtowały tożsamość kultury alternatywnej pierwszej połowy lat osiemdziesiątych, w odniesieniu do wydarzeń kulturowych i politycznych, jakie miały miejsce w Polsce i na świecie. Wernisaż odbędzie się 11 grudnia o godzinie 18.00. Ekspozycja składa się z ponad siedemdziesięciu fotografii.

 

11 grudnia o godzinie 18:00 w Galerii TCK odbędzie się wernisaż wystawy fotografii „Generacja” i spotkanie z autorem, Michałem Wasążnikiem, które poprowadzi poprowadzi historyk sztuki Marek Grygiel.

Bohaterowie „Generacji” to ludzie, którzy weszli w dojrzałość w Polsce lat 1978-1980. Ze względu na zastaną sytuację społeczno-ekonomiczną „realnego socjalizmu” we właściwy sobie sposób potraktowali punkowe hasło „zrób to sam”: zakładali zespoły, wydawali niezależne pisma, organizowali festiwale muzyczne i własny obieg dystrybucji muzyki. Bez skrępowania anektowali do swoich działań struktury i miejsca oficjalne, czyli państwowe, zawłaszczając sferę rzeczywistości pozostającą pod kontrolą państwa. Istotnym punktem odniesienia „Generacji” jest - obchodzący w przyszłym  roku swoje czterdziestolecie - festiwal w Jarocinie, który w latach 1982-1986 był kipiącym tyglem i najważniejszym forum artystycznych prezentacji polskiego rocka.

Fotografie prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Jarocinie.

Michał Wasążnik urodził się w 1956 roku w Warszawie. Obecnie mieszka i pracuje w Oslo. Fotografik w latach 80. jako jeden z pierwszych i najbardziej aktywnych dokumentował  niezależną scenę punkrockową i nowofalową w Polsce. Jego reportaże obrazujące kontrkulturę tamtych czasów należą dziś do klasyki gatunku i są wykorzystywane w licznych publikacjach. Najważniejsza i najobszerniej prezentująca zjawisko praca to autorski album Wasążnika „Generacja” z tekstem badacza kultury Roberta Jarosza, wydana przez Korporację Ha!Art. Zdjęcia te prezentowane są też w stałej ekspozycji Spichlerza Polskiego Rocka, oddziału Muzeum Regionalnego  w Jarocinie oraz w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Artysta dokumentował też liczne festiwale jazzowe, spektakle teatralne, w tym Tadeusza Kantora i Jerzego Grotowskiego, a wcześniej pierwsze zloty polskich hipisów w Częstochowie. Robi zdjęcia reportażowe w obszarze szeroko pojętej kultury, w tym lokalnej i alternatywnej. Jego prace portretujące działalność kolonii artystów osiadłych w Karkonoszach znalazły się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Jeleniej Górze. Z racji obecnego miejsca zamieszkania interesuje go też wielokulturowość i jej różne aspekty. Inny obszar zainteresowań to architektura w relacji z przyrodą.

Wystawa czynna od 12 grudnia 2019 do 4 stycznia 2020 roku. Bilety w cenie trzy i dwa złote (ulgowy).

 

10.12.2019
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |