WOŚP znowu gra

 12 stycznia wolontariusze ponownie wyjdą na ulice Tarnowa, aby zbierać pieniądze na zakup sprzętu medycznego. Wszystko to w ramach 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którego celem będzie zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji.

 

Chirurdzy wszystkich specjalności dzień i noc w całej Polsce ratują życie dzieci. Zakup najnowocześniejszego sprzętu dla dziecięcej medycyny zabiegowej, to cel tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tarnowski sztab WOŚP liczy, że i tym razem tarnowianie pokażą wielkie serce i wesprą lokalne granie, dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych. .

Podobnie jak w latach ubiegłych, tarnowski Sztab WOŚP wspólnie z wieloma partnerami przygotował cykl imprez, które odbywać się będą przez cały „orkiestrowy" weekend, począwszy od 10 stycznia, a zmagania 28. Finału WOŚP zakończą się 12 stycznia koncertem na placu Kazimierza Wielkiego, symbolicznym „światełkiem do nieba" i poczęstunkiem tortowym.

Podczas koncertu zagrają młodzi wykonawcy z Tarnowa i regionu - Nieprzyjaciele Live, Azyl w Środku Miasta, Gabi Nawój. Gwiazdą wieczoru będzie Bartas Szymoniak.

Na nowo wyremontowanym placu warto pojawić się w niedzielę już o 15:00, kiedy to dziennikarze Radia ESKA za „wrzut" do puszki rozdawać będą gorący żurek, a strażacy z OSP Koszyce Wielkie w ramach „Ratujemy i uczymy ratować" nauczą udzielania pierwszej pomocy i bezpiecznego obchodzenia się z ogniem.

Duet Nieprzyjaciele działa od 2018 roku. Od tego czasu zagrali  kilkadziesiąt koncertów z oryginalnymi akustycznymi aranżacjami światowych hitów. Wielką wartość ma dla nich twórczość autorska i w ten sposób powstało kilka piosenek, do których tekst i muzykę napisali wspólnie. W tym roku jednak, postanowili rozbudować zespół o kilka dodatkowych elementów tj. pianino, ukulele, gitarę elektryczną, gitarę basową i perkusję. W ten sposób do Mileny Łackiej i Dominika Fitrzyka dołączyli: Gabriela Nawój, Tomasz Stec oraz Tomasz Macheta, a cały zespół obrandował się szyldem Nieprzyjaciele Live. Debiutująca piątka z Tarnowa zrezygnowała z grania coverów i gra wyłącznie autorskie utwory. Wszyscy mają ze sobą doświadczenia związane z innymi zespołami, ale będzie to ich pierwszy wspólny koncert. Jak sami mówią - najważniejsze, że muzyka, którą tworzą niesie ze sobą emocje, wartości i wrażliwość, które towarzyszą im w codziennym życiu. Utwory, które grają śmiało można sklasyfikować na pograniczu popu i alternatywy.

Azyl w środku miasta, jak twierdzą muzycy zespołu:  jest formacją utworzona po to aby wszyscy z naszych słuchaczy mogli poczuć się komfortowo nawet wśród tłumu ludzi i natłoku  obowiązków. To właśnie ten Azyl, to miejsce gdzie możemy odnaleźć chwile spokoju i rozluźnienia. Mimo ze gramy od niedawna to w każdy utwór staramy się włożyć jak najwięcej samych nas, po to żeby brzmiały one wyjątkowo i wywołały nie dość ze uśmiech to i właśnie ten wewnętrzny komfort u każdego kto nas słucha. Mamy nadzieje ze odbiór naszego koncertu będzie zadowalający i wywoła u was pełno pozytywnych emocji.

Zespół występuje w składzie: Klaudiusz Klich (śpiew), Marcin Lechowicz (saksofon), Jakub Kuczek (gitara prowadząca), Mateusz Baran (gitara basowa), Jakub Nowak (instrumenty perkusyjne).

Gabi Nawój, laureatka wielu konkursów muzycznych, wyróżniona w programie „Szansa na Sukces" przez Anię Wyszkoni. Podczas koncertu wystąpi wraz z zespołem. Znana jest w Tarnowie głównie za sprawą swoich występów z ukulele w towarzystwie przyjaciół. Zespół każde wyjście na scenę traktuje jako możliwość zdobycia doświadczenia. Mówią o sobie: jesteśmy jakby nowonarodzeni i badamy w czym sie czujemy dobrze, szukamy siebie. Skład zespołu jest w ciągłej rotacji i tym razem u boku Gabi i zespołu zadebiutuje gitarzysta Wiktor Ryba. Zespołu w zbliżonym składzie można było posłuchać w tym roku między innymi podczas Mikołajek w Arenie Jaskółka Tarnów, gdzie zaczarowali publiczność swoim występem. Resztę składu uzupełnią: Daniel Kukułka, Jakub Młotkiewicz, Krystian Karczewski.

Bartas Szymoniak to artysta nietuzinkowy - kreujący nowe zjawisko na polskiej  scenie muzycznej. Były frontman legendarnego Sztywnego Pala Azji, twórca stylu BEATROCK - gatunku łączącego elementy beatboxu, wokali i żywych instrumentów, absolwent Wydziału Jazzu AM w Katowicach a także laureat popularnego „IDOLA".

Wszystkie dźwięki tworzy na żywo sam, własnym aparatem mowy (bas, perkusja, trąbki, śpiew itd.), a następnie zapętla na tzw. looper. Tak powstają kompozycje Artysty - człowieka orkiestry. Towarzyszy mu jedynie multiinstrumentalista - Michał Parzymięso. Duet stał się prawdziwym odkryciem i w ciągu niespełna czterech lat zagrał już ponad 300 koncertów.

Z WOŚP Bartas gra nieprzerwanie od kilkunastu lat (wcześniej z grupą Sztywny Pal Azji). Na koncercie zapewne usłyszymy utwory z dobrze znanego już  krążka „Alarm" do poezji Baczyńskiego, Gajcego, czy Słonimskiego - który obok „Powstania" Lao Che i „Jestem Przestrzeń" Moniki Borzym stał się jednym z najważniejszych w tej tematyce, kultowego „Kocham wolność" Bogusia Łyszkiewicza (Chłopcy z Placu Broni) we własnej aranżacji Artysty, która jako pierwsza oparta jedynie na beatrocku trafiła na listę przebojów Programu Trzeciego docierając tam do czołówki, czy wreszcie premierowych utworów z nowej płyty, która ukaże się w marcu tego roku.

Koncert zwieńczy tarnowskie podsumowanie finału WOŚP, a około godziny 20.00 definitywnie zakończu go symboliczne „światełko do nieba”. Wstęp jest wolny.

 

 

10.01.2020
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |