Remont kirkutu wzorem dla całej Europy

- Remont tarnowskiego kirkutu powinien być wzorem dla całej Europy – powiedział Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, podczas konferencji podsumowującej ostatni rok działalności Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.

 

Konferencja odbyła się w koszernej kawiarni The Nosh w Tarnowie. Uczestniczyli w niej Adam Bartosz, prezes KOnZKŻ w Tarnowie, rabin Schudrich oraz Elizabeth Szancer.

Jak podkreślał Michael Schudrich, przywrócenie świetności kirkutu jest wydarzeniem niezwykle ważnym dla całej społeczności żydowskiej. Potwierdził, że remont został przeprowadzony zgodnie z zasadami religii mojżeszowej i z pełnym szacunkiem dla zmarłych. - To przykład na całą Polskę i Europę, jak powinna wyglądać restauracja cmentarza z pełnym szacunkiem dla zmarłych i żydowskiej tradycji – powiedział.

Zakończony w grudniu remont cmentarza trwał dwa lata. W trakcie prac wyremontowanych zostało 120 macew (nagrobków), wykonano alejki, ogrodzenie, dom pogrzebowy. Oznaczono alejki i kwatery, zainstalowano latarnie. W budynku pogrzebowym przygotowano interaktywną wystawę dla niepełnosprawnych i niewidomych.

Odnowa tarnowskiego kirkutu kosztowała ponad trzy miliony złotych, w tym 2,2 mln to dotacja pozyskana przez Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie z Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Programu Operacyjnego. Swój wkład miało także Województwo Małopolskie, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Austriacki Czarny Krzyż oraz Gmina Miasta Tarnowa. Pozostałe pieniądze w kwocie ponad 550 000 złotych zebrane zostały przez Komitet od darczyńców z całego świata.

Przypomnijmy, że tarnowski Kirkut to ponad trzy hektary powierzchni, 11 tysięcy pochówków (najstarsze pochodzą z XVI w.) i ponad pięć tysięcy ocalałych nagrobków-macew.

28.01.2020
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |