Tarnowianie w kadrze narodowej

Polski Związek Alpinizmu opublikował powołania do kadry narodowej we wspinaczce sportowej na sezon 2020. Najliczniejszą grupę w składzie kadry stanowią sportowcy z Tarnowa. Aż jedenastu reprezentantów dwóch tarnowskich klubów zrzeszonych w PZA - KS Sportiva i KU AZS PWSZ Tarnów, spełniło kryteria powołania.

Jedenastu wspinaczy z Tarnowa powołanych zostało do kadry narodowej we wspinaczce sportowej na sezon 2020.  Troje podopiecznych tarnowskiej zawodniczki Edyty Ropek zakwalifikowało się do składu dzięki świetnym rezultatom w Mistrzostwach Polski 2019. Daria Nawój to obecnie najbardziej utytułowana juniorka młodsza, zdobyła aż trzy złote medale MP, wygrywając w minionym sezonie konkurencję trójboju, wspinaczki na czas oraz w boulderingu. Daria to także trzynasta zawodniczka Mistrzostw Świata Juniorów w olimpijskim trójboju wspinaczkowym, co było drugim najlepszym wynikiem reprezentantów Polski na tych zawodach. Oskar Szalecki jest najszybszym młodzikiem w Polsce, zwyciężył konkurencję wspinaczki na czas, wywalczył także brąz w trójboju wspinaczkowym. Alicja Nowak to druga, świetnie zapowiadająca się podopieczna Edyty, startując w juniorkach  młodszych wywalczyła brąz Mistrzostw Polski w czasówkach.

Do kadry powołane zostały również młodziczka Maja Oleksy – Mistrzyni Polski w prowadzeniu, córka wybitnego tarnowskiego wspinacza Tomasza Oleksego oraz juniorka młodsza Kinga Pałka. Kinga wywalczyła rok temu trzy srebrne medale MP w konkurencjach wspinaczki trójbój, na czas i prowadzenie, na co dzień trenuje pod opieką doświadczonego trenera Marcina Bibro.

Do kadry powołania otrzymali także bardziej doświadczeni zawodnicy, na czele z siostrami Kałuckimi Aleksandrą i Natalią, które z powodzeniem rywalizują na arenie międzynarodowej, zdobywając medale MŚJ i PŚ i regularnie plasując się w pierwszej dziesiątce najlepszych zawodników świata. Siostry trenują pod okiem Tomasza Mazura. W minionym sezonie Aleksandra wywalczyła brąz Mistrzostw Świata młodzieżowców w czasówkach, była również jedyną reprezentantką Polski zakwalifikowaną do specjalnych zawodów kwalifikacyjnych do IO w Tokio, które odbyły się w listopadzie w Tuluzie – Ola wywalczyła tam siedemnaste miejsce.

Marcin Dzieński i Anna Brożek to doświadczeni wspinacze, którzy również w tym roku będą reprezentować Polskę, walcząc o najwyższe trofea. Przed nimi, jak i przed siostrami Kałuckimi ostatnia szansa wywalczenia kwalifikacji olimpijskiej, Mistrzostwa Europy w trójboju wspinaczkowym, które odbędą się w drugiej połowie marca w Moskwie. Do kadry powołania otrzymali również Konrad Gruszka – Mistrz Polski młodzieżowców we wspinaczce na czas oraz Mikołaj Wróblewski – Wicemistrz Polski seniorów, tytuł zdobyty także w czasówkach.

Niebawem rusza sezon startowy. 22 i 23 lutego w Tarnowskich Górach odbędzie się Puchar Polski w prowadzeniu, 28 lutego w Tarnowie rozegrany zostanie Puchar Polski w czasówkach, a 29 lutego i 1 marca w Krakowie odbędzie się rywalizacja PP w boulderingu – zawody będą kwalifikacją do Mistrzostw Europy w Moskwie.