Nie żyje Antoni Sypek

 Dziś, we środę 13 lutego przed południem, zmarł Antoni Sypek, wybitny tarnowski historyk. Za pięć dni skończyłby 74 lata.

 

Antoni Sypek był rodowitym tarnowianinem. Skończył I Liceum Ogólnokształcące oraz historię na krakowskiej WSP. Całą swoją naukową aktywność poświęcił badaniu dziejów Tarnowa. Był założycielem Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem. To on zainicjował doroczne kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków tej nekropolii. Przez dwie kadencje zasiadał w tarnowskiej radzie miejskiej. Do jego najbardziej znanych publikacji należały Przewodniki po Starym Cmentarzu oraz monografie i historyczne opracowania na temat szkół i instytucji działających na terenie Tarnowa. Był autorem wielu genealogii rodzin tarnowskich. Publikował artykuły i reportaże historyczne na łamach prasy regionalnej i ogólnopolskiej. Był też członkiem założycielem Tarnowskiego Towarzystwa Kulturalnego. Antoni Sypek za pięć dni obchodziłby 74 urodziny.

Pogrzeb odbędzie się na Starym Cmentarzu. We wtorek o godzinie 13.00 odprawiona zostanie msza święta żałobna w sanktuarium na Burku, po czym ciało zostanie odprowadzone na miejsce wiecznego spoczynku.

13.02.2020
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |