Muzeum - podsumowanie

 W Galerii Piwnica pod Trójką odbyła się konferencja prasowa podczas której dyrektor tarnowskiego muzeum podsumował ubiegłoroczną działalność instytucji. Rok 2019 upłynął w muzeum pod znakiem inwestycji, ale placówka nie zwalnia tempa w organizacji wydarzeń i działalności wystawienniczej.

 

Odchodzący wkrótce ze stanowiska dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie Andrzej Szpunar podsumował ubiegłoroczną działalność instytucji. Rok 2019 to nie tylko kontynuacja rozpoczętych wcześniej inwestycji, ale także nowe. Muzeum kontynuowało przebudowę kamienic przy Rynku 20-21. Wartość projektu to ponad 9 milionów złotych. Otwarcie oddziału muzeum, w którym na trzech kondygnacjach przedstawiona będzie historia Tarnowa i regionu tarnowskiego, planowane jest już w kwietniu.

Zakończyła się termomodernizacja Muzeum Etnograficznego. Wartość projektu, w ramach którego wymieniono okna, przebudowano instalację gazową oraz docieplono ściany zewnętrzne to z kolei ponad 2 miliony złotych Remont wykonano w okresie od sierpnia do listopada 2019 roku.

Kontynuowane są prace przy budowie Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci czyli dotychczasowej Izby Pamięci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej przy ulicy Mościckiego 29. Na projekt zarezerwowano ponad 3 miliony złotych.

Bardzo dobrze prezentują się statystki frekwencji. W 2019 roku otwarta została po remoncie Zagrodę Felicji Curyłowej w Zalipiu. Ten, remontowany w ramach projektu „Skansenova - systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”, obiekt ,zanotował frekwencję na poziomie 27 713 osób. Największą imprezą zorganizowaną przez muzeum był w ubiegłym roku Międzynarodowy Turniej Rycerski
w Dębnie, który zgromadził 8000 widzów.

Muzeum zorganizowało lub współorganizowało wydarzenia, które na stałe wpisały się w krajobraz kulturowy subregionu tarnowskiego, a ich realizacja była możliwa dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych, m.in.
z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Kulturowego. Mowa tu m.in. o 56. edycji konkursu „Malowana Chata”, który ponownie zgromadził ok. 1500 widzów i uczestników.

Ze środków pozyskanych z zewnątrz udało się także zakupić „Szkic do Panoramy Siedmiogrodzkiej”. Zadanie realizowane zostało w ramach programu MKiDN „Kolekcje Muzealne”. Dzięki funduszom pozyskanym
z Narodowego Banku Polskiego, Dział Historii przygotował wystawę czasową „Przerwana historia. Polski system monetarny na przestrzeni dziejów”.

 

25.02.2020
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |