PWSZ – Chemia w szerszym zakresie

 Kandydaci na studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie już podczas najbliższej rekrutacji będą mogli wybierać spośród pięciu specjalności na kierunku Chemia. Katedra Chemii zaprasza także na studia niestacjonarne.

 

PWSZ od lat ma bogatą ofertę specjalności w ramach kierunku Chemia. Do Chemii medycznej, Chemii stosowanej, Chemii żywności i Ratownictwa chemicznego, teraz dołącza kolejna, piąta specjalność - Kontrola jakości w chemii. Decyzja o jej otwarciu zapadła po analizie rynku pracy oraz rozmowach z pracodawcami. Wskazywali oni wielokrotnie na rosnącą rolę kontroli jakości w wielu gałęziach przemysłu. Wszelkie produkty oparte na substancjach chemicznych, czy materiałach (od leków po polimery) wymagają kontroli jakości parametrów fizykochemicznych, stąd decyzja o zwiększeniu nacisku na tego typu zagadnienia w naszym programie studiów – mówi dr Krzysztof Kleszcz, kierownik Katedry Chemii Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego PWSZ w Tarnowie. Nowa specjalność to oferta dla wszystkich zainteresowanych szeroko pojętą analityką. Dr Kleszcz przekonuje, że jej absolwenci mogą pracować w różnych branżach. – Mam na myśli naprawdę liczne gałęzie przemysłu – od spożywczego po farmaceutyczny; szeroko pojęty przemysł chemiczny, jak również laboratoria analityczne badające wszystko – od wody pitnej po ścieki przemysłowe.

Z myślą o osobach czynnych zawodowo, które chcą rozwijać swoją wiedzę, uzyskać nowe kwalifikacje i zwiększyć kompetencje, Katedra Chemii poszerzyła ofertę dydaktyczną o studia na kierunku Chemia, w formie niestacjonarnej.

- Specjalność Chemia Stosowana jest główną specjalnością kierunku Chemia. Studia na tej specjalności przeznaczone są dla osób pragnących zdobyć wszechstronną wiedzę w zakresie najnowszych osiągnięć podstawowych działów chemii, poznać współcześnie stosowane metody i procedury badawcze, nowoczesną i klasyczną analizę chemiczną, syntezę organiczną i nieorganiczną, techniki badania różnorodnych materiałów. Studenci mogą korzystać z szerokiej palety kursów fakultatywnych pozwalających im rozwijać umiejętności praktyczne przydatne w życiu zawodowym oraz zyskać kompetencje atrakcyjne z punktu widzenia pracodawców – tłumaczy dr Krzysztof Kleszcz. Studia w formie niestacjonarnej na kierunku Chemia o profilu praktycznym, specjalności Chemia Stosowana, trwają 6 semestrów i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata.

Ukończone studia I stopnia są podstawą do podjęcia studiów II stopnia (magisterskich) na kierunku Chemia lub kierunkach pokrewnych. Dla absolwentów Chemii z tytułem licencjata, PWSZ w Tarnowie przygotowała propozycję studiów II stopnia na kierunku Technologia Chemiczna.

 

 

20.05.2020
Twój komentarz:
Ankieta
Czy weźmiesz udział w nadchodzących wyborach samorządowych?
| | | |