Zbrodnia wołyńska – tarnowskie obchody

 Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Tarnowie zaprasza na tarnowskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystości odbędą się w sobotę, 11 lipca.

Zbrodnia wołyńska to niewyobrażalne okrucieństwo bestialstwa i wymyślnych męczarni zadawanych ofiarom, to antypolskie czystki prowadzone przez członków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów-Bandery (OUN-B) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Porusza ona do głębi, nie pozwala o sobie zapomnieć, ale też przytłacza, co sprawia, że wszelkie próby wyjaśnienia tego, co się wtedy stało, wydają się zbyt błahe i banalne, a nawet obojętne wobec wyrządzonego zła.
W całej rzezi wołyńskiej zginęło 100 tysięcy, z półtora miliona Polaków zamieszkujących te tereny. Kolejne 300-400 tysi8ęcy osób zostało zmuszonych do ucieczki. Była to jedna z najkrwawszych zbrodni na ludności cywilnej popełnionych w czasie II wojny światowej. Co ważne, tak potworna zbrodnia została dokonana przez nieregularną partyzantkę.
Na tarnowskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej zaprasza w sobotę, 11 lipca, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Tarnowie.

Program obchodów:
- Msza Św. w kościele M. Kolbego w Tarnowie przy Urszulańskiej - godzina 16:00,
- Po Mszy nastąpi przemarsz ulicą gen. Bema i Najświętszej Maryi Panny pod Kurhan Kresowy na Starym Cmentarzu,
- Kolejne punkty programu: hymn państwowy, przywołanie faktów oraz wspomnienia świadków, złożenie kwiatów i świateł pamięci, wspólne odśpiewanie roty.
W związku z sytuacją epidemiczną uczestników obowiązuje założona maseczka i zachowanie bezpiecznej odległości (o ile nie zostaną wydane inne zarządzenia władz państwowych lub lokalnych).

 

10.07.2020
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |