Uroczystości w sanktuarium w Zabawie.

Uroczystości odpustowe z okazji 94 rocznicy śmierci błogosławionej Karoliny w odbędą się 16 listopada w sanktuarium w Zabawie. 16 listopada to również Światowy Dzień Modlitw w intencji ofiar wypadków drogowych. W Zabawie, przy sanktuarium powstaje „Księga pamięci” o ofiarach wypadków. 16 listopada uczestnicy uroczystości mogą przywieźć kartki z informacjami o bliskich lub znajomych ofiarach wypadków na drogach. Tego dnia poświęcony zostanie także plac pod budowę Pomnika Ofiar Wypadków Drogowych.

16 listopada – w Światowym Dniu Modlitw w intencji ofiar wypadków drogowych w Sanktuarium Błogosławionej Karoliny w Zabawie odprawiona zostanie o godzinie 11.00 Msza Święta, której przewodniczył będzie abp Józef Kowalczyk, Nuncjusz Apostolski w Polsce i ksiądz Marian Midura, krajowy kapelan kierowców.

W Zabawie przy Sanktuarium Błogosławionej Karoliny powstaje miejsce pamięci ofiar wypadków drogowych. Członkowie rodziny, bliscy lub znajomi osób, które tragicznie zginęły na drogach, mogą 16 listopada przywieźć do Zabawy kartkę formatu A 4 ze zdjęciem, życiorysem oraz opisem okoliczności śmierci. Kartka trafi do „Księgi pamięci”.

W przyszłości przy sanktuarium powstanie również ośrodek terapii po traumie powypadkowej, twórcy miejsca pamięci chcą również zebrać i złożyć w sanktuarium w Zabawie, krzyże przydrożne upamiętniające wypadki drogowe i ich ofiary.
Tego samego dnia odbędzie się poświęcenie placu pod budowę Pomnika Ofiar Wypadków Drogowych. Rzeźba „Przejście”, projektu tarnowskiego artysty Jacka Kucaby wpisuje się w ideę powstającego ośrodka terapeutycznego dla osób poszkodowanych w wypadkach, rodzin ofiar i być może tych, którzy wypadki spowodowali. Rzeźba jest symbolicznym zderzeniem dwóch dróg. Każda z nich w pewnym momencie zmienia położenie z horyzontalnego na wertykalne, stając się pionową ścianą. Na ich styku sytuuje się miejsce owego przejścia. Zdeformowane drogi tworzą rodzaj korytarza czy tunelu. Przejście przez strumień światła stanowi rodzaj symbolicznego oczyszczenia.

W ramach projektu jego twórcy chcą także zasadzić „las pamięci”, w którym każdy będzie mógł posadzić swoją sadzonkę drzewa.
Natomiast 18 listopada o godzinie 15.00 odbędzie się droga krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny, której przewodniczył będzie biskup Wiktor Skworc, a rozważania poprowadzi ksiądz Stanisław Cyran. Po nabożeństwie drogi krzyżowej ksiądz biskup przewodniczył będzie koncelebrowanej Mszy Świętej w kaplicy w Wał Rudzie.
13.11.2008
Twój komentarz:
Ankieta
Czy popierasz zapowiadany strajk nauczycieli?
| | | |