Od 2 września zmieniły się przepisy dotyczące kwarantanny w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem. Zmienił się przede wszystkim okres przebywania w warunkach izolacji.
Minister Zdrowia od 2 września wprowadził zmiany dotyczące kwarantanny. Zmianie uległ okres przebywania w warunkach izolacji osób, u których rozpoznano zakażenie wirusem SARS-CoV-2 oraz kwarantanny osób, które mogły być narażone na zakażenie. Osoby skierowane do izolacji w warunkach domowych z rozpoznaniem zakażenia otrzymają na numer telefonu wiadomość tekstową o konieczności skontaktowania się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz POZ udzieli informacji o czasie trwania izolacji domowej. SMS z wiadomością powinien nadejść najpóźniej w siódmej dobie odbywania izolacji domowej.
Osoby będące na kwarantannie obowiązkowej bez objawów COVID-19, zakończą ją po 10 dniach lub wcześniej, o ile zdecyduje tak inspektor sanitarny.
W przypadku pacjenta, nie wykazującego objawów klinicznych choroby COVID-19, przebywającego w izolacji, jej zakończenie nastąpi po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Okres trwania izolacji może jednakże zostać przedłużony przez lekarza POZ, który udzielił teleporady lub porady w warunkach domowych nie wcześniej niż w ósmej dobie odbywania tej izolacji.
Dla osób z objawami klinicznymi przebywających w izolacji w warunkach domowych, zakończenie izolacji nastąpi po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów. Również w tym przypadku lekarz POZ, który udzielił teleporady lub porady w warunkach domowych nie wcześniej niż w ósmej dobie odbywania tej izolacji, może przedłużyć okres jej trwania.
Okres trwania obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy zewnetrznej państwowej wynosi 10 dni licząc od dnia następnego po przekroczeniu granicy.