Plakaty polityczne i społeczne w zbiorach muzeum

 W poniedziałek, 12 października o godzinie 18.00, Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza na otwarcie wystawy „Plakaty polityczne i społeczne w zbiorach Muzeum”. W związku z panującą pandemią COVID-19, wernisaż odbędzie się w formie online na muzealnym kanale YouTube. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od 13 do 30 października.

 

„Plakaty polityczne i społeczne w zbiorach Muzeum” to wystawa, która zamknie czteroletni cykl prezentacji plakatów zebranych przez tarnowskie Muzeum Okręgowe. Pokazanych na niej zostanie 32 plakaty o treści politycznej, propagandowej i społecznej. Plakaty pochodzą w większości z lat 50. i 60. ubiegłego stulecia. Swą treścią nawiązują do sytuacji polityczno-społecznej panującej w tamtych czasach w Polsce. Były to czasy, kiedy rządziła jedna partia - PZPR, a w kraju panował system komunistyczny. Odbijało się to na życiu wszystkich. Propaganda i cenzura decydowały o treściach plakatów, miały one kształtować poglądy, ingerować w wychowanie pokoleń, podkreślać przyjaźń polsko-radziecką. Panujący w sztuce socrealizm był narzędziem komunistów. Nie było krytyki partii rządzącej, obawiano się konsekwencji. Pomimo takich przeszkód, artyści starali się tworzyć dzieła plastyczne na wysokim poziomie, niejednokrotnie przemycając treści, które ośmieszały rządzących.

Plakaty społeczne miały zachęcać do wspólnej pracy, współzawodnictwa, przekraczania norm, np.: „Wykuwamy podstawy socjalizmu”, „Cały naród odbudowuje Warszawę”, „Wszyscy do walki ze stonką”, „Wspólną pracą robotników i chłopów budujemy siłę i dobrobyt ojczyzny”. Te hasła umieszczane na plakatach były bardzo ważne bo w sposób bezpośredni oddziaływały na społeczeństwo. Wieszano je w zakładach pracy, instytucjach, szkołach, sklepach, na tablicach ogłoszeniowych.

Kuratorem wystawy w muzeum jest Bożena Szczupak. Wystawa będzie czynna do 30 października.

10.10.2020
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |