Tyrmand. Pisarz o białych oczach - konkurs

 Tyrmand. Pisarz o białych oczach to tytuł książki, której promocja odbędzie się 29 października w Centrum Sztuki Mościce. Spotkanie z autorem to podróż śladami Tyrmanda i ludzi, których wyobraźnią zawładnął. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa fotografii, a dla wszystkich, którzy chcą otrzymać bezpłatne zaproszenie na spotkanie, CSM proponuje udział w konkursie.

 

Tyrmand. Pisarz o białych oczach - to tytuł książki, która jest podróżą śladami Leopolda Tyrmanda i ludzi, których wyobraźnią zawładnął. Warszawskie zaułki, kalifornijskie bezdroża, nowojorski zgiełk i moskiewskie mrozy. To reporterska opowieść o legendzie Warszawy i autorze „Złego”, to historia znikania i powrotów.
Kiedy NKWD przystawia mu pistolet do głowy, Tyrmand w ostatniej chwili ucieka od zsyłki na Sybir. Kiedy czeka go komora gazowa, zmienia tożsamość z polskiego Żyda na Francuza i udaje się do nazistowskich Niemiec. W Polsce jego książki znikają z księgarń w godzinę. Tadeusz KonwickiMaria Dąbrowska „połknęli” „Złego” w jedną noc. Marek Hłasko nazywa go geniuszem, Witold Gombrowicz – spadkobiercą romantycznej tradycji.

Biografia Tyrmanda to opowieść o optymizmie i wierze w szczęście, gdy nie ma się żadnych szans. Jest w niej rzeźbiarka, dziennikarz, autostopowicz, Zbyszek Herbert, Sławomir Mrożek i agenci CIA. Znikające dokumenty, zagubiony grób, tabliczka na oceanicznej wyspie, skarpetki, jazz, mroczna Warszawa i jeden Tyrmand – pisarz o białych oczach.

W ramach promocji książki, 29 października o godzinie 19.00 w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się spotkanie z jej autorem, Marcelem Woźniakiem. Spotkanie w Tarnowie to podróż przez wojnę, PRL, emigrację, przez więzienne cele i literackie salony, przez wszystko to, gdzie swój ślad zostawił Leopold Tyrmand. Być może uda się odpowiedzieć wspólnie z widownią, kim jest pisarz roku 2020, Leopold Tyrmand i dlaczego miał białe oczy, jak w tytule książki?

Marcel Woźniak to pisarz, scenarzysta telewizyjny, dziennikarz. Biograf Leopolda Tyrmanda, autor kryminałów „Powtórka” (2017), „Mgnienie” (2017) i „Otchłań” (2018) oraz licznych opowiadań. Związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, współpracuje z Instytutem Literatury w Krakowie. Podczas podróży śladami Tyrmanda odwiedził oba wybrzeża USA, Rosję, Litwę i Niemcy.

Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa fotografii.

Bilety w cenie 10 złotych normalny, 5 złotych ulgowy i 1 złoty dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych kupować można w kasie CSM i online za pośrednictwem strony www.csm.tarnow.pl i Kasa CSM.

Dla wszystkich, którzy chcą bezpłatnie uczestniczyć w spotkaniu z biografem Leopolda Tyrmanda, Marcelem Woźniakiem, Centrum Sztuki Mościce proponuje udział w konkursie. Zasady są proste - wystarczy nagrać przeczytany przez siebie dowolny, krótki fragment utworu Tyrmanda i przesłać do nas na adres b.hynek@csm.tarnow.pl.

Autorzy wszystkich nagrań otrzymają bezpłatne zaproszenia na spotkanie z autorem książki „Tyrmand. Pisarz o białych oczach”. Nagrania można nadsyłać do piątku, 23 października, do godziny 14.00.

13.10.2020
Twój komentarz:
Ankieta
| | | |