Norwid przEczytany

 To nie będzie łatwe zadanie, ale pracownicy tarnowskiego teatru z pewnością podołają. Wszyscy, bez wyjątku, czytać będą wiersze Cypriana Kamila Norwida, a filmy z nagraniami pojawią się na kanałach społecznościowych teatru.  Wybór poezji Norwida nie jest przypadkowy - rok 2021 jest ustanowiony rokiem poety.

 

Poezje Cypriana Kamila Norwida przeczytają w 2021 roku wszyscy pracownicy Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Wybrane wiersze pochodzić będą z wyboru utworów wydanego w 1983 roku. Filmy z nagraniami pojawią się na kanałach społecznościowych Teatru pod hashtagiem #NorwidPrzEczytany. Wybór jest nieprzypadkowy, bowiem rok 2021 jest ustanowiony rokiem Cypriana Kamila Norwida w 200. rocznicę urodzin pisarza. W swojej twórczości Norwid dostrzegał narodową i europejską tradycję, a zarazem był niezwykle odważnym nowatorem. „Twórczy wkład Norwida w nowoczesną polską literaturę, a szerzej w polską kulturę, jest ogromny, na wielu polach decydujący. W uznaniu zasług dla polskiej sztuki, dla polskiego życia umysłowego i polskiej kultury, w dwustulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Cypriana Norwida" – czytamy..

- Wiem, że to może być trudne przeżycie dla niektórych pracowników wrócić do czytania wierszy – mówi Rafał Balawejder. -Żyjemy w ciekawych czasach, kiedy dzieją się rzeczy, co nie śniły się futurystom. Norwid w jednym z utworów bezkompromisowo stwierdził, że po chwilach które znamy pozostaną rzeczy dwie: poezja i dobroć. Ciekaw zatem jestem tego, co powstanie z indywidualnych interpretacji całego zespołu Solskiego.

Do rąk z każdego z pracowników trafi tom poezji zebranych Cypriana Kamila Norwida pochodzący z 1983 roku, wydany przez Wydawnictwo GLOB (opierający się na edycji Państwowego Instytutu Wydawniczego z 1979 roku). Mają oni tydzień czasu na wybór i przygotowanie do nagrania. Wszystkie rejestracje będą odbywać się przestrzeniach, gdzie na co dzień pracują. Pierwszym czytającym był Karol Kowalski – rekwizytor. - Nie czytałem wierszy od czasów szkoły średniej. No wiadomo, że w podstawówce człowiek musiał czytać na lekcjach języka polskiego. Teraz wybrałem wiersz „Wielkie słowa"  - mówi Karol Kowalski. Film można znaleźć pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=VZzVgozxsmU

 

 

15.01.2021
Twój komentarz:
Ankieta
Czy zaszczepisz się przeciwko COVID-19?
| | | |