Gdy nie ma ograniczeń, nie da się robić sztuki

Z Tomaszem Drozdowiczem, reżyserem, członkiem jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Dozwolone do 21” rozmawiał Piotr Filip

Dobiegł końca kolejny festiwal filmowy dla młodych twórców. Czy to co robią uczestnicy festiwalu nazywa się kinem amatorskim, niezależnym, alternatywnym, offowym? A może nazwa ma znaczenie drugorzędne?
Sądzę, że nazwa jest w tej chwili mało ważna. Nie używałbym określenia kino amatorskie, bo ono często jest bardziej zawodowe niż to co robią ludzie z dyplomami. Niezależne z kolei to pojęcie względne. Od czego i od kogo właściwie jest ono niezależne? Jeśli przyjmiemy, że ci młodzi twórcy robią kino niezależne, to cała reszta robi jakieś kino zależne? Dlatego osobiście lubię nazwę kino offowe, choć jest to kalka z obcego języka.
Pan wyszedł z tego środowiska, również zaczynał od tego typu filmów. Czy dzisiaj łatwiej jest robić filmy, niż np. 20 lat temu?
Myślę, że jest i łatwiej i trudniej. Łatwiej jest przede wszystkim ze względu na postęp techniczny. Nie jest dzisiaj problemem zrobienie filmu, który spełnia wszystkie wymogi techniczne. Jeśli kilku twórców zrobi składkę, to stosunkowo niewielkim kosztem skompletują sprzęt umożliwiający zrobienie filmu, który nie będzie odbiegał standardem od tego, co jest emitowane w stacjach telewizyjnych. Trzeba jednak pamiętać, że tak jak wynalazek pióra nie zwiększył liczby poetów, tak dostęp do kamery nie sprawia, że rośnie liczba twórców filmów. Kiedy ja zaczynałem robić filmy jako, jak wtedy mówiono, filmowiec – amator, robiliśmy je na taśmie filmowej. Była ona po pierwsze trudno dostępna, po drugie w małych rolkach, po dwie, trzy minuty, W związku z tym każde naciśnięcie spustu w kamerze oznaczało duży wydatek i wymagało poważnego zastanowienia. Pierwsza zmiana to były kasety VHS. Wówczas filmy amatorskie, które dotąd miały zwykle trzy do pięciu minut, rozrosły się do godziny, a przez to stały się monstrualnie nudne. Po raz kolejny wiele się zmieniło, gdy pojawił się montaż komputerowy. To bardzo pomogło filmowi. To trochę tak jak z aparatami fotograficznymi. Kiedy wszyscy mieliśmy aparaty z kliszą fotograficzną, przywoziło się z wakacji trzy, cztery rolki zdjęć. Dzisiaj przywozi się z wakacji półtora tysiąca zdjęć, z czego 90 % jest do wyrzucenia. W przypadku filmów również jest łatwość ich nakręcenia, natomiast myślenie włącza się często później. Z tego punktu widzenia dzisiaj jest trudniej. Jak powiedział kiedyś nieżyjący już Józef Szajna – gdy nie ma ograniczeń, nie da się robić sztuki. Sztuka polega na przełamywaniu ograniczeń. Jeśli więc dzisiaj wiele rzeczy przychodzi łatwo, powstaje wiele rzeczy miałkich i niewiele wartych. Z drugiej strony w kinie offowym pojawiają się rzeczy bardzo fajne i warte promocji i pokazania w normalnym obiegu.
Nie jest to jednak rzecz prosta. Nawet profesjonalni twórcy mają kłopoty na rynku filmowym. Część filmów robionych w Polsce w ogóle nie wchodzi na ekrany. Jak w takim razie mogą się tam znaleźć filmy offowe?
To niestety prawda. Już wiele lat temu jeden z moich przyjaciół przekonywał mnie, że znalezienie pieniędzy na zrobienie filmu, to często najmniejszy problem. Największym jest znalezienie sposobu na dystrybucję. W promocję filmu, czy on jest polski, czy amerykański, włożyć trzeba takie same pieniądze. Tylko, że na amerykański hit przyjdzie do kina milion widzów, a na film polski 100 tysięcy, jak dobrze pójdzie. Dlatego dystrybutorzy nie palą się do ich promowania, bo nie mają w tym interesu. To jest coraz większy problem. Sprawienie, by dystrybutor uwierzył, że zarobi na filmie młodego człowieka jest bardzo trudne. Wierzę natomiast w możliwości Internetu. Pokolenie obecnych dwudziestolatków ma już Internet we krwi. Przy odrobinie pomysłu da się w Internecie sprawić, aby film był oglądany. Jestem w stanie wyobrazić sobie, że w sieci można mieć widownię porównywalną z tą kinową.
Jesteśmy po festiwalu międzynarodowym, na którym prezentowane były filmy bardzo młodych ludzi. Czy można dostrzec specyfikę poszczególnych kinematografii narodowych, czy może globalizacja dosięgła również kino i wszyscy mówią podobne rzeczy w ten sam sposób?
Na tym akurat festiwalu problemu globalizacji nie dostrzegłem. Obejrzeliśmy np. animowane filmy bardzo młodych twórców z Chorwacji, ale opozycją do nich były filmy animowane młodych Polaków z Legnicy. Faktem jest jednak, że młodzi ludzie z różnych krajów bardzo często opowiadają podobne historie. Można więc chyba powiedzieć, że globalizacja postępuje. Nie mamy młodego kina osadzonego w lokalnych realiach.
Czy uczestnicy tarnowskiego festiwalu zostaną w przyszłości profesjonalistami, czy raczej pozostaną w nurcie offowym?
To kwestia życiowych wyborów i decyzji. Filmowcem niezależnym można być jeśli człowiek utrzymuje się z pracy w zupełnie innym zawodzie. Samo wykształcenie filmowe ma drugorzędne znaczenie, podobnie jak pieniądze, które trzeba pozyskać na zrobienie filmu. Można je pozyskiwać, można robić filmy, a na co dzień utrzymywać się z innych źródeł. Patrząc natomiast na filmy uczestników festiwalu, widać, że są to ludzie piekielnie zdolni i na pewno część zechce potraktować to, co w tej chwili jest hobby, jako swój zawód w przyszłości. Co wcale nie oznacza, że będzie to dla nich z korzyścią. Jeśli staną się zawodowcami zapewne większość będzie musiała zdecydować się na dość kontrowersyjną komercję. Stacje telewizyjne cały czas potrzebują dopływu świeżej krwi. Ludzi, którzy będą kręcić telenowele, programy z gwiazdami tańczącymi na lodzie, czy śpiewającymi. Mam jednak również nadzieję, że przynajmniej kilka osób, których filmy tu oglądaliśmy za kilka, czy kilkanaście lat będzie miało coś do powiedzenia w kinie autorskim. Życzę im tego, by robili coś, co im, a także nam, widzom sprawi jakąś frajdę.
A czy coś Pana na tarnowskim festiwalu zaskoczyło, było jakąś niespodzianką?
Myślę, że nie. Wielkiego szoku nie przeżyłem, ale przyznaję, że część z tych filmów widziałem już wcześniej. Jeden z filmów wzbudził kontrowersje wśród widzów. Rzeczywiście był dość ostry w formie i treści, ale ciekawy, choć kompletnie nieudany. Cieszę się, że autor ma tego świadomość. Film jest jednak interesujący, autor próbował zmierzyć się z tematem bardzo trudnym i drastycznym. Poległ na tym temacie, bo jeszcze brakuje mu warsztatu, wiedzy i umiejętności. Szanuję jednak to, że nie zrobił filmu o kwiatkach, czy innych głupstwach, ale chciał zmierzyć się z czymś, co dla jego pokolenia jest widocznie ważne.
Zapewne najbardziej interesują pana tarnowscy twórcy. Krzysztof Głuszak zrobił montaż z serialu „Stawka większa niż życie” i wykazał się przy tym inteligencją, sprawnością montażową i poczuciem humoru. To miła i bardzo sprawna zabawa z filmem, świadcząca o talencie autora. Kolejny film wyprodukowany w Tarnowie opowiadał o społeczności skejtów. Film pokazał, że autorzy fotografują i montują nieźle, natomiast zbyt zafascynowani są tym ruchem, by w interesujący sposób o nim opowiedzieć. Po kilku minutach oglądania byłem zafascynowany popisami bohaterów filmu, ale po kilkunastu minutach już nieco znużony. Chciałbym natomiast, aby autor więcej opowiedział o swoich bohaterach. Co to są za ludzie, dlaczego jeżdżą, jakie mają plany na życie? Autor tymczasem ograniczył się jedynie do pokazania, że jego bohaterowie potrafią świetnie jeździć na rolkach.
To Pana kolejna wizyta w Tarnowie. Nasze miasto może niezbyt często, ale regularnie przewija się przez pańskie życie zawodowe.
Tarnów jest jedynym miastem, o którym zrobiłem dwa filmy dokumentalne. Jeden dotyczył młodych filmowców skupionych w klubie „Szwenk”, drugi wydarzeń z października 1918 roku, gdy władzę w mieście przejmowali Polacy. Zawsze chętnie tu wracam. To bardzo miłe miejsce, pełne młodych i bardzo twórczych ludzi.
Powiedzmy jeszcze o pańskich najbliższych planach?
To jest temat, o którym najmniej chętnie rozmawiam. Plany bowiem, zwłaszcza w warunkach polskich, mają to do siebie, że się nie realizują. O filmach można rozmawiać wówczas, gdy na półce w montażowni stoją już kasety zdjęciowe i wiadomo, że ten film na pewno powstanie. Mam nadzieję w przyszłym roku zrobić dla teatru telewizji spektakl opowiadający o bitwie warszawskiej z roku 1920. Chcemy o tym opowiedzieć, bo to jeden z tych momentów w naszej historii, gdy coś się naprawdę udało. Marzy mi się również realizacja dwóch filmów dokumentalnych. Jeden to opowieść o Krzysztofie Kolbergerze i jego walce z ciężką chorobą. Drugi będzie opowiadał o zupełnie zapomnianej postaci szwedzkiej aktorki, która przed wojna występowała w Warszawie, a podczas wojny pomagała Polakom, po wojnie również wspierała opozycję w Polsce. Pozostałych planów nie ujawnię.
Dziękuję za rozmowę.
11.11.2009
Komentarze:
HYst: 12.10.2017

ky 23 IS BACK Store connaissait la Canada Goose Outlet nécessité du feu, newest lebron shoes par Nike Air Jordan 11 un zapatos de futbol nike tel Nike Factory Outlet froid. Ugg Outlet Online Store En l’absence Nike Outlet Store de la flamme Yeezy Shoes Discount Marketplace bienfaisante, il Nike Shoes Online e?t Cheap Michael Kors du UGGS Outlet moins nike tn pas cher souhaité new yeezy shoes de se creuser un trou dans la neige, Abercrombie and fitch store pour s’y Coach Bags On Sale tapir à l’abri Air max levně de l’air. Son haleine Cheap Nike Air Huarache congelée botas de futbol avait poudré Nike Outlet d’un givre Toms Outlet Online blanc et womens nike air max cristallin Cheap Toms Shoes Outlet ses bajoues, ses Negozi Pandora sourcils Pandora Official Website et son museau.

La suivre un envoi barbe Doudoune Moncler Site Officiel rousse de l’homme scarpe nike et ses moustaches étaient congelées, Nike Store elles aussi, mais plus solidement. Le Nike Pas Cher Femme dép?t de givre s’y transformait asics sko en un Michael Kors Clearance dép?t Louboutin Wedding Shoes de glace, Uggs For Cheap dont l’épaisseur chaussure adidas pas cher augmentait à chaque Adidas Superstar bouffée de l’humide Nike Air Huarache For Sale et Bottes Ugg Femme Pas Cher tiède respiration qu’il exhalait.

L’homme, de plus, chiquait et Boost Yeezy Sale On Line la muselière Ugg boots Sale de glace qui nike air lui encastrait les nfl store lèvres Nike Factory Store les Cheap Nike Huarache rendait à ce point Discount Air Max rigides qu’il Nike Air Max Cheap lui était Jordan Shoes For Cheap impossible de les faire jouer pour expectorer le jus de tabac. En sorte que celui-ci, mêlé Nike Air Sneakers à Cheap Air Max Trainers sa salive, Jordan Store ruisselait sur sa Vans Black Sneakers barbe, Cheap True Religion Jeans en Nike Huarache Womens Cheap stalactites, Jordan Sneakers For Sale qui Chaussure Air Max avaient la couleur brunatre et la cheap nike air max dureté de l’ambre, Cheap Louboutin Heels et dont la canada goose jackets on sale longueur augmentait sans cesse au-dessous de son menton.

Si l’homme était Yeezy Black tombé, converse store sa Scarpe Air Max barbe se f?t brisée en morceaux. Adidas Yeezy Boost 350 For Sale Mais il Yeezy Men se souciait peu Nike Shox discount Sale de Hyperdunk 2014 cet appendice. Tous nike schuhe günstig les Nike Online Store chiqueurs payaient au Moncler Sale froid le même Air Nike tribut, dans le Northland. Discount TOMS Deux fois günstige nike schuhe déjà, il s’était Official NHL Jerseys trouvé dehors, Cheap Nike Free Run avec TOMS SHOES OUTLET des sautes de froid pandora beads de chaussures nike pas cher cinquante et de soixante degrés du thermomètre à alcool, et le Adidas Yeezy Cheap même phénomène s’était Canada Goose Womens Coats produit.

Plusieurs milles durant, l’homme ugg clearance poursuivit son Canada Goose Online Store chemin à Doudoune Moncler Pas Cher travers de vastes Chaussure Nike Pas Cher forêts Nike Free Run 5.0 Womens plates. Kobe Shoes Nike Il traversa ensuite un grand marécage gelé, semé Cheap Toms Outlet Store de nike sportschuhe bouquets d’arbustes noirs, et, arrivé Discount Christian Louboutin Shoes dans une vallée, il descendit UGGS For Women jusqu’à Air Max 90 la berge Nike Air Damen d’un petit cours d’eau Zapatillas Nike Air Max Baratas glacé. C’était Pandora Store l’Henderson Creek.

Il consulta Nike Air Pas Cher sa montre. Dix heures. Il savait qu’il new pandora charms marchait à Uggs Pas Cher Soldes une Cheap True Religion Jeans allure de quatre Chaussure Nike Air Max Pas Cher milles à l’heure, et il en conclut qu’il serait arrivé, pour Nike Soccer Cleats Boots midi moncler jacket sale et demi, à la première fourche Ray Ban Sunglasses Online de la Original Ugg Boots rivière, Moncler Outlet distante Pandora Style Beads encore de Nike Air 90 dix milles. Il Air Jordan Retro Sale décida que, cheap uggs pour célébrer cet Pandora Store heureux Christian Louboutin Heels événement, Timberland Outlet il Adidas Neo Discount Sale mangerait son prada outlet déjeuner, une fois arrivé à ce point.

Le chien, découragé, la queue pendant Hugo Boss Sale entre les jambes, retro jordans for cheap reprit ugg store sa place Pandora Outlet Store derrière coach factory outlet online les talons de Cheap Real Jordans son ma?tre qui, de sa Air Max Femme marche légèrement balancée, se mit Doudoune Moncler Femme Pas Cher à suivre Official Toms Shoes Outlet le lit air force one pas cher de Nike joggesko la rivière. nike mercurial soccer cleats Plus profonde, Adidas Originals Stan Smith la piste TOMS For Sale laissée par les Nike Air Max Sale derniers Adidas Superstar Sale Online tra?neaux qui Boutique Ugg avaient christian louboutin outlet passé là nike jordan shoes était ADIDAS NMD SALE ON LINE encore fitflops sale uk visible. pandora jewelry store Mais la adidas outlet neige TOMS STORE avait recouvert Adidas Originals Sale toute trace Nike Roshe Run Sale de pas Michael Kors Handbags Discount humains. nike shoes Il Air max dam y Mens Nike Air Max avait un Toms Factory Outlet mois que personne n’avait remonté ni ジョーダン スニーカー descendu le silencieux UGG BOOTS FOR WOMEN vallon.

L’homme allait toujours, New Air Max 2017 d’un pas régulier. Son Nike Air Max Goedkoop cerveau ne remuait pas de réflexions inutiles ; il ne モンクレール レディース pensait à rien, sinon au déjeuner dont l’instant approchait, et qu’à six heures Boty Nike Air du soir il Christian Louboutin Shoes Outlet aurait Soccer Boots Outlet nike retrouvé Moncler Outlet Online ses camarades. Cheap Michael Kors Tote Bag Il ne Pandora Store Sale disait vans shoe store rien Moncler Jackets Discount Marketplace non plus, pour la raison Adidas NMD For Sale majeure Nike Shoes Sale Store qu’il n’y avait personne avec new jordan releases qui engager Discount Ray Ban Sunglasses la reebok running shoes conversation. Air Max Pas Cher Et, d’ailleurs, chaussure basket homme e?t-il voulu parler qu’il ne l’aurait pu, canada goose jacket outlet par Air Max Sneakers l’effet adidas store de longchamp bags on sale cette Nike Air Women muselière de Nike Kyrie glace Canada goose dam qui Nike Tn Requin Pas Cher lui fermait la bouche. Il Nike Polo Sale se Michael Kors Outlet contentait Adidas Originals Superstar de macher Michael Kors uniformément Scarpe Nike Scontate son tabac Cheap Retro Jordans For Sale et New Nike Shoes d’allonger ainsi huarache sneakers sa barbe d’ambre.

La Ugg Pas Cher En France seule Stone Island Outlet pensée Moncler Outlet Store qui lui Canada Goose Outlet revenait parfois, Billige Nike Sko c’est qu’il Hogan Outlet faisait réellement froid, que jamais encore il Air Max Kopen n’avait connu une Nike Air Shoes pareille Cheap Michael Kors Handbags froidure. Tout Zapatillas Air Max en cheminant, Yeezy Boost Sale Online il frottait nike sb stefan janoski automatiquement Coach Outlet Store Online de Descuentos Nike ses mitaines, tant?t d’une Pandora Outlet main, Ugg Pas Cher Femme tant?t toms shoes outlet de l’autre, ses louboutin heels pommettes et son nez. cheap uggs for women Mais il avait beau ugg factory outlet frotter, la circulation zapatillas nike baratas ne Jordan Shoes Air semblait Cheap Air Max pas se TOMS OUTLET rétablir. Dès qu’il Nike Shox Cheap cessait la friction, nez et pommettes nike air jordan pas cher redevenaient inertes.

Il The official UGG était certain maintenant, et il s’en Nike Shoes Discount Marketplace rendait compte, qu’il avait une UGG Boots Cheap partie nike sneakers du visage Nike Roshe Run gelée. Adidas Soccer Cleats Cheap Et Reebok Outlet Store il regrettait de Adidas Shoes Discount Marketplace ne

Twój komentarz:
Ankieta
| | | |