Nie dajcie się nabrać

 Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ostrzega rolników i przedsiębiorców - nie dajcie się nabrać, nie traćcie pieniędzy. Osoba, która podaje się za pracownika firmy współpracującej z AriMR i oferująca pomoc w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie w zamian za opłatę, nie ma z Agencją nic wspólnego. To próba wyłudzenia pieniędzy.


Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dotarły informacje o anonimowej osobie, która podając się za pracownika firmy współpracującej z ARiMR, oferuje pomoc przy obsłudze wniosku o przyznanie dofinansowania. Jeśli rolnik zapłaci kurierowi 350 złotych, to rzekomy pracownik Agencji sam zadzwoni do wnioskodawcy i zajmie się obsługą jego wniosku. ARiMR ostrzega rolników i przedsiębiorców, którzy mogą otrzymać taką lub podobną propozycję - nie dajcie się nabrać, nie traćcie pieniędzy.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie ma nic wspólnego z tego typu działaniami. Agencja, uruchamiając jakikolwiek mechanizm pomocowy, nigdy nie żąda wpłacenia pieniędzy czy to osobiście, czy za pośrednictwem np. kuriera. Wystarczy złożyć w odpowiednim terminie wniosek o przyznanie pomocy, wraz z niezbędnymi załącznikami i zaczekać na jego rozpatrzenie.

Nie ma żadnego sensu wpłacanie pieniędzy w zamian za obietnicę zajęcia się obsługą wniosku przez konkretnego pracownika ARiMR, czy przychylniejsze traktowanie rolnika. Rozpatrywaniem konkretnego wniosku o pomoc nigdy nie zajmuje się jeden pracownik ARiMR.

Jak zapewnia Agencja, każdy wniosek w ramach danego mechanizmu pomocowego rozpatrywany jest w oparciu o te same procedury, a są one tak skonstruowane, że zapobiegają faworyzowaniu jednych wnioskodawców kosztem innych.

Każdy sygnał dotyczący nieprawidłowości czy potencjalnej nieprawidłowości w rozdzielaniu środków finansowych, znajdujących się w gestii ARiMR, będzie szczegółowo sprawdzany, a jeżeli się potwierdzi, wobec tych pracowników Agencji, którzy w nim uczestniczyli, wyciągnięte zostaną surowe konsekwencje.

Jednocześnie Agencja przestrzega przed proponowaniem pracownikom ARMR jakiejkolwiek gratyfikacji w zamian za pozytywne załatwienie sprawy. To działanie niezgodne z prawem, za które grożą poważne konsekwencje.

Tego typu sprawy nie są nowością w historii działania ARiMR. W przeszłości rolnicy otrzymywali np. pisma z informacją, że po wpłaceniu kilkuset złotych otrzymają komplet dokumentów, które uprawniają do przyznania dopłat bezpośrednich. To była próba wyłudzenia pieniędzy, bowiem wnioski o dopłaty bezpośrednie, podobnie jak wszystkie inne dokumenty niezbędne do przyznania wsparcia (wniosek o pomoc, wniosek o płatność, instrukcje, załączniki do wniosku itp.) są bezpłatne i można je po prostu pobrać z portalu internetowego ARiMR - www.arimr.gov.pl lub otrzymać w placówkach Agencji.

Rolnicy i przedsiębiorcy proszeni są o uważne analizowanie wszelkich propozycji "pomocy" przy uzyskaniu dofinansowania, które nie pochodzą bezpośrednio od ARiMR. W przypadku gdy budzą one wątpliwości, należy zgłosić je do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 

17.02.2021
Twój komentarz:
Ankieta
Czy zaszczepisz się przeciwko COVID-19?
| | | |