Po prostu przyjść do teatru

 Dwie premiery zobaczą widzowie Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. 20 lutego będzie to spektakl „Mady-baby.edu", a 7 marca „Po co jest noc?". Obydwa tytuły zaprezentowane zostaną na scenie Underground.

 

- Różnic między teatrem „na żywo" a tym prezentowanym przez internet jest wiele, ale najważniejsza jest ta, że transmisje on-line to w zasadzie erzac, a nie teatr – mówi Rafał Balawejder. - Skoro jednak weszliśmy w tę formułę, to i postanowiliśmy z niej wyjść. Stąd pomysł, by zarówno „Mady-baby.edu" jak i „Po co jest noc pokazać" w formule off-line. Trzeba kupić bilet, przyjść do teatru, usiąść na widowni – być żywym pośród żywych. Na „bycie żywym pośród żywych” teatr zaprasza 20 lutego i 7 marca. To daty, na które zaplanowano dwie premiery. Pierwsza z nich to „Mady-baby.edu" autorstwa Gianiny Carbunariu - historia: wrażliwego  studenta  sztuk  wizualnych  Bogdana, sutenera-twardziela o mentalności dużego dziecka Voicu oraz marzącej o artystycznej karierze Mădăliny (w tych rolach - Maciej Babicz, Tomasz Wiśniewski oraz Anna Zachciał). Z rodzinnej Rumunii przylatują do Dublina po to, żeby poczuć się Europejczykami. Lecz im dalej uciekają od rodzinnego domu, tym bardziej chcą rodzinny dom stworzyć, im mocniej pragną być Europejczykami, tym głębiej czują się Rumunami, im więcej marzą, tym boleśniejsze okazuje się zderzenie marzeń z rzeczywistością. Jak mówi reżyser Krzysztof Prus: - w naszym przedstawieniu nie zabraknie okrucieństwa, choć głównie w sferze psychiki. Dozowane będzie jednak tak, aby widz nie stracił poczucia celowości tego, czemu ma ono służyć. Chcemy zadać pytanie: skąd bierze się zło?

"Po co jest noc, czyli rzecz na: głosy, gitarę i oddech na podstawie utworów Edwarda Stachury" w reżyserii Ireneusza Pastuszaka to spektakl będący połączeniem kilkunastu wierszy i fragmentów prozy Edwarda Stachury. Z jednym wyjątkiem dobór tekstów świadomie pomijał te najbardziej znane, utrwalone w legendzie "Steda" i popularyzowane przez lata w piosence poetyckiej. Spektakl nie jest bowiem kolejnym hołdem wobec "poety przeklętego". To raczej próba wniknięcia w wymiar egzystencjalny jednostki z jej wyraźną dychotomią. Dlatego podstawę spektaklu stanowią fragmenty „Fabula rasa", utworu ważnego dla samego Stachury (pracował nad nim przez lata), wzbogacone korespondującymi z nimi wierszami. Motywy życia i śmieci, samotności i miłości wreszcie miejsca sztuki we współczesnym świecie, to podstawy dialogu toczącego się na scenie. Dopełnieniem, a raczej trzecim filarem, jest muzyka specjalnie dla tego spektaklu skomponowana. W spektaklu zobaczyć będzie można Ireneusza Pastuszaka, Tomasza Wiśniewskiego oraz Arkadiusza Boryczkę.

Spektakl „Mady-baby.edu" teatr zaprezentuje 20 lutego, o godz. 20:00 na Scenie Underground, spektakl „Po co jest noc": 5,6,7 marca, o godz. 18:00 na Scenie Underground.

Bilety na spektakle dostępne są w sprzedaży w kasie teatru oraz na https://www.bilety24.pl/organizator/teatr-im-ludwika-solskiego-w-tarnowie-1151.html

20.02.2021
Twój komentarz:
Ankieta
Czy zaszczepisz się przeciwko COVID-19?
| | | |